Top imię dla dziewczynki: Zofia, Zosieńka, Zojka

Jak pokazują dane, po latach popularności imion pochodzących m.in. z j. angielskiego, do łask wracają stare, tradycyjne imiona żeńskie. W pierwszej połowie 2023 roku pierwsze miejsce zajęła Zofia. Jak podaje raport ze strony dane.gov.pl – od 01.01.2023 do 30.06.2023 roku w Polsce imię Zofia nadano 2626 dziewczynkom [źródło: Imiona nadane dzieciom w Polsce w I połowie 2023 r. - imię pierwsze, dane.gov.pl, dostęp: 17.10.23]

Drugie i trzecie miejsce w pierwszej połowie roku zajęły odpowiednio – Zuzanna (2489) i Laura (2450).

Reklama

Warto zaznaczyć, że to już kolejny rok w którym Zofia trafia na podium. W 2022 roku imię trafiło na pierwsze miejsce zestawienia (5714 dziewczynek), rok wcześniej znalazło się na drugim miejscu po Zuzannie.

Reklama
Reklama

Kobieta mądra – czyli znaczenie imienia Zofia

Imię pochodzące z języka greckiego oznacza dosłownie mądrość (gr. Σοφία, sophia). Jak podkreślają językoznawcy, Zofia trafiła do języka polskiego wraz z językiem łacińskim. Pierwsza, spolszczona wersja imienia to Zofija. Imiona kobiece w tej wersji można było spotkać w Polsce jeszcze na początku XX wieku.

Istnieje wiele zdrobnień i różnych wersji imienia. Najpopularniejsze to m.in.: Zosia, Zosieńka, Zośka, Zula, Zoja, Zojka, Zońka. Imię często występuje w wersji Sonia lub Sonka. W 2005 roku Rada Języka Polskiego wydała negatywną opinię odnośnie imienia Sonia jako zamiennika tradycyjnej wersji imienia Zofia [źródło: rjp.pan.pl, dostęp: 17.10.23]:

Sonia to niepolska forma imienia, występująca jako imię zdrobniałe w wielu językach (…). Zaleca się nadawanie imion w postaci przyswojonej przez język polski. Polskim, niezdrobniałym odpowiednikiem tego imienia jest Zofia.

Imię Zofia w innych językach

Imię jest równie popularne w pozostałych krajach europejskich, anglojęzycznych i hiszpańskojęzycznych. Najczęściej występujące odpowiedniki Zofii to: Sophie, Sophia, Sofia, Sofija, Sonya

W języku litewskim i słoweńskim funkcjonuje Zofija, w norweskim – Sonni. Sofkę znajdziemy w języku serbsko-chorwackim, a w węgierskim Zsófię i Szonję. Co ciekawe, niektóre kraje posiadają również męski odpowiednik tego imienia np. bułgarski Sofko lub norweski Sofus.

Artystki, pisarki, aktorki – znane, polskie Zofie

Wśród najpopularniejszych nosicielek tego imienia wskazuje się zazwyczaj:

  • pisarki Zofię Kossak i autorkę Granicy, Zofię Nałkowską,
  • znane, polskie aktorki takie jak Sonia Bohosiewicz, Zofia Zborowska, Zofia Czerwińska, Zofia Merle i Zofia Wichłacz,
  • znane i cenione malarki – Zofia Stryjeńska,Zofia Albinowska-Minkiewiczowa.

Do znanych Zofii dołączymy również Zofię Batycką – polską modelkę i miss Polonia – oraz utytułowaną żeglarkę Zofię Klepacką.

Zosie literackie i popkulturowe

Niechaj mnie Zosia o wiersze nie prosi… - pisał Juliusz Słowacki w Pamiętniku Zofii Bobrówny. Polscy romantycy szczególnie upodobali sobie to imię. Najpopularniejszą Zosią w literaturze jest oczywiście bohaterka Pana Tadeusza. Kolejna, mickiewiczowska postać to duch Zosi z Dziadów (Na głowie ma kraśny wianek, w ręku zielony badylek…). Zosia jest epizodyczną postacią w Weselu Stanisława Wyspiańskiego. Zośkę jako pseudonim przyjął Tadeusz Zawadzki, jeden z głównych bohaterów Kamieni na szaniec Aleksandra Kamińskiego.

Fanom kina warto przypomnieć chociażby legendarną aktorkę włoską Sophię Loren. We współczesnym kinie doskonale radzi sobie reżyserka Sofia Coppola – córka Francisa Forda Coppoli. Miłośnicy seriali z pewnością kojarzą również Sophie Turner – czyli odtwórczynię Sansy Stark z serialowego hitu Gra o Tron.