PRZYSZŁA MAMA Z KIELISZKIEM W DŁONI

Reklama

Z ostatnich ogólnopolskich badań na temat spożycia alkoholu w 2005 roku, 17 proc. kobiet, które kiedykolwiek były w ciąży potwierdza picie alkoholu w tym okresie. W badaniach prowadzonych wśród ciężarnych pacjentek Instytutu Matki Dziecka w Warszawie, do spożywania alkoholu podczas ciąży przyznało się ponad 20 proc. Całe szczęście większość z nich pije okazjonalnie - tylko 0,4 proc. codziennie zagląda do kieliszka. To właśnie intensywne picie jest przyczyna wystąpienia płodowego zespołu alkoholowego (FAS). Ale to okazjonalne również szkodzi dziecku - jest przyczyną przychodzenia na świat dzieci z mała masą urodzeniową ciała. W Polsce liczba takich urodzeń sięga ok. 10 tys. rocznie.

NIEBEZPIECZEŃSTW JEST CAŁA LISTA

A to nie koniec... "Konsumpcja alkoholu podczas ciąży łączy się z udokumentowanymi w badaniach naukowych niekorzystnymi skutkami zarówno dla matki (niekontrolowane zachowania seksualne, nieplanowana ciąża, choroby przenoszone drogą płciową) oraz dla płodu (poronienia, wady wrodzone, zahamowanie wzrostu płodu)" - ostrzega Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego Prof. zw. dr hab. n. med. Jan Kotarski.

JEDNA, PÓŁ, ĆWIERĆ TO I TAK ZA DUŻO

Reklama

Dlatego unikajmy sięgania nawet po małe piwo, jedną lampkę wina, ba, nawet po pół czy ćwierć... "Wiele przypadków zespołu zaburzeń alkoholowych u płodu pozostaje nierozpoznanych, a szkodliwa dawka alkoholu dla płodu nie jest określona, tak więc podczas ciąży należy bezwzględnie unikać spożywania alkoholu w jakiejkolwiek ilości i postaci" - apeluje ekspert.

Reklama

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej akcji "Ciąża bez alkoholu"

_________________

NIE PRZEGAP:

>>> Zobacz, jak okalecza się kobiety
>>> Jak kłamią kobiety, a jak mężczyźni?
>>> Zobacz zdjęcia, które ocenzurował Facebook