Poza angielskim największa liczba osób uczy się języka: niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego i włoskiego. Regularnie wzrasta też liczba osób, którzy deklarują znajomość dwóch języków obcych.

Chłonny umysł przedszkolaka

Rodzice często zadają sobie pytanie, kiedy powinni zacząć uczyć swoje dzieci języków obcych. Badania na ten temat przeprowadzono w centrach językowych Berlitz na całym świecie. Ich wyniki dowodzą, że dzieci znające języki obce mogą być lepiej przygotowane, aby sprostać przyszłym wymaganiom w szkole. Ponadto dzieci najszybciej uczą się obcego języka, a ich umysły są niezwykle chłonne. "Z naszych doświadczeń wynika, że najlepiej zacząć przygodę z językiem w wieku 4 lat. Dziecko ma wtedy za sobą fazę sensoryczno-motoryczną, kiedy uczy się panować nad zmysłami i ciałem. Wtedy najchętniej otwiera się na wszelkie nowości" - mówi Agnieszka Borowczyk, dyrektor Berlitz Kids w Polsce. Wczesny kontakt z językiem jest wskazany, bo dzieci szybko i naturalnie opanowują wymowę i poprawny akcent.

Kursy branżowe

Szkoły wykorzystują rosnącą popularność dwujęzyczności wśród młodych ludzi. Wprowadzają więc coraz to nowe propozycje. Popularnością cieszą się kursy specjalistyczne i branżowe. Szczególnie kursy języka angielskiego prawniczego, medycznego i biznesowego.

Dzieje się tak dlatego, że pracodawcy wymagają już nie tylko posługiwania się językiem obcym w stopniu komunikatywnym, ale również znajomości specjalistycznej terminologii. Nie słabnie też popularność intensywnego kursu dla wyjeżdżających za granicę. "Kto się na to decyduje, na ogół wie, że w ten sposób zyskuje wyraźną przewagę konkurencyjną na rynku pracy" - mówi Katarzyna Szajner ze Szkoły Języków Obcych Profi-Lingua. Coraz więcej osób uczy się też języków do tej pory uważanych za niszowe: szwedzkiego, czeskiego czy rosyjskiego. Wraz z tym rosną w cenę lektorzy tych języków.

Rozmawiać z sąsiadami

Od chwili wstąpienia Polski do Unii, a tym bardziej od czasu otwarcia zachodnich rynków pracy rośnie zainteresowanie językami sąsiadów. Przedstawiciele zawodów medycznych, ale także informatycy i specjaliści od komunikacji i transportu poszukują intensywnych kursów języka szwedzkiego. Język czeski cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na gospodarczy i turystyczny rozwój tego kraju.