Skóra dzieci jest bardziej wrażliwa niż dorosłych, dlatego łatwiej o podrażnienia. Najczęściej powodują je substancje wybielające, fosforany oraz intensywny zapach proszku czy płynu do prania. Zwykle reakcja alergiczna dziecka jest spowodowana wszystkimi trzema czynnikami. Najpierw na skórze pojawia się zaczerwienienie i dochodzi do otarć. Także zapach odzieży może być dla malucha drażniący i powodować duszności.

Reklama

Im intensywniejszy zapach, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie wpływał drażniąco i na skórę dziecka, i na śluzówki, zwłaszcza dróg oddechowych. Śluzówka w drogach oddechowych, również w nosie dziecka jest bardzo cienka, bardzo łatwo ulega przekrwieniu, jeżeli dostaje się do niej jakakolwiek substancja drażniąca. W związku z czym może to sprzyjać zwężaniu dróg oddechowych i dusznościom, bo taka substancja zapachowa będzie powodowała właśnie podrażnienie błon śluzowych – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle dr Izabela Rogozińska, pediatra.

Lekarze polecają alergikom naturalne orzechy piorące. Od lat znane są w Nepalu i Indiach, od niedawna można je dostać także w Polsce. Są one całkowicie bezpieczne, nie pozostawiają na tkaninach zapachu ani osadu, można je stosować do prania w wysokich temperaturach, a w dodatku są przyjazne dla środowiska. Łupiny orzechów wkłada się w woreczku do pralki, a w kontakcie z wodą wytwarzają one mydlaną substancję, która czyści ubrania.

Węch i słuch to są najważniejsze zmysły, którymi posługuje się noworodek. W związku z tym jest bardzo istotne, żeby ich nie przemęczać. Oprócz tego śluzówka w drogach oddechowych, również w nosku jest bardzo cienka, bardzo łatwo ulega przekrwieniu, jeżeli dostaje się do niej jakakolwiek substancja drażniąca – wyjaśnia dr Izabela Rogozińska.

Idealne do prania ubrań alergików oraz małych dzieci, są specjalne eko-kule. W ich skład wchodzi mineralny granulat, który usuwa zabrudzenia i zmiękcza tkaninę. Specjalnie dla alergików na rynku dostępne są również płyny do prania i płukania w pełni hipoalergiczne i ekologiczne, które bez obaw można stosować do prania ubrań małych dzieci.