W podobnym czasie, gdy niemowlę zaczyna ząbkować, odkrywa także nowe pokarmy i smaki. Niektóre soki, herbatki i słoiczkowe posiłki zawierają szkodliwy cukier, który może przyczynić się do powstawania i rozwoju próchnicy. Dlatego lekarze radzą, by pielęgnację zębów rozpocząć jak najszybciej. Niestety tradycyjne szczoteczki do zębów i pasty najczęściej nie są dostosowane do potrzeb małych dzieci. Zamiast nich można korzystać ze specjalnych łapek do oczyszczania jamy ustnej z nadmiaru pokarmu.

Reklama

Specjaliści radzą, by szczotkować zęby co najmniej trzy razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Oprócz tego starsze dzieci powinny korzystać przy pomocy dorosłych z nici dentystycznych oraz odpowiednio dobranych płukanek.

Doskonałym uzupełnieniem zabiegów pielęgnacyjnych jest odpowiednia dieta i ograniczenie węglowodanów.

Dzieci powinny unikać diety z wysoką zawartością węglowodanów. Redukujemy – w miarę możliwości – spożycie cukrów. Unikamy coca-coli. Jest to napój, który zawiera bardzo dużą ilość cukru i – niestety – dzieci, które piją nagminnie coca-colę, częściej mają problemy z próchnicą. Po ostatnim, wieczornym myciu zębów nie przyjmujemy żadnych pokarmów czy płynów zawierających węglowodany. Spożycie tego rodzaju pokarmów może prowadzić do tzw. próchnicy butelkowej, na którą często zapadają małe dzieci – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Krzysztof Kowalczyk, lekarz stomatolog.

Bardzo ważne jest również, aby wykształcić u dziecka nawyk systematycznego odwiedzania gabinetu stomatologicznego. Specjaliści doradzają, aby pierwszą wizytę odbyć, kiedy dziecko ma półtora do dwóch lat.

Podczas pierwszej wizyty dziecko jest oswajane z instrumentami, które znajdują się w gabinecie. U niektórych pacjentów, także starszych, akcesoria dentystyczne wywołują negatywne skojarzenia. Aby dziecko pozwoliło się zbadać, musi zaufać dentyście. Lekarz bada dziecko, sprawdza, czy zęby nie są objęte procesem próchnicowym, czy dziecko ma proste zęby oraz czy wszystkie zęby pojawiły się we właściwej kolejności – tłumaczy Krzysztof Kowalczyk.

Częste i regularne wizyty u stomatologa pozwolą na bardziej efektywne wykrycie próchnicy i leczenie bez borowania. O zęby mleczne należy dbać od pierwszych miesięcy życia, aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy, ale i zarezerwować miejsce dla zębów stałych, które będą służyć przez całe życie.