Na prawo dziecka do wyrażania własnego zdania zwraca uwagę Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w okolicznościowym liście z okazji Dnia Dziecka do rodziców, opiekunów i wychowawców.

Reklama

W liście udostępnionym PAP Michalak przypomniał, że w ub. roku Sejm ustanowił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Na motto tego roku Michalak wybrał myśl Starego Doktora: "Nie ma dzieci - są ludzie". "Ten wielki i mądry pedagog zwraca bowiem naszą uwagę na fakt, że dziecko jest osobą, jest człowiekiem - a nie zadatkiem na człowieka. Jest człowiekiem tu i teraz" - napisał.

RPD podkreślił, że dziecko jest takim samym człowiekiem, jak każdy dorosły człowiek i dzięki temu ma prawo do szacunku, którego dorośli oczekują od urzędnika, policjanta, sędziego, nauczyciela czy przełożonego. "Jeśli więc chcemy, by nasze dzieci okazywały szacunek względem drugiego człowieka, a także były gotowe w przyszłości poświęcać swój czas rodzinie - musimy je wychować w duchu miłości i poszanowania godności innych" - dodał Michalak.

Podkreślił, że mądre wychowanie to połączenie ogromnej dawki witaminy "M", czyli miłości z konsekwencją i wyznaczaniem granic i zasad, których wszyscy będziemy przestrzegać. "Wychowywać to znaczy: nie deptać, nie poniewierać, nie gasić, spieszyć, dziecko ma prawo by było tym czym jest" - przekonywał Korczak.

Michalak zwrócił uwagę na dziecięce prawo, o którego przestrzeganie coraz częściej upominają się młodzi ludzie; prawo do wyrażania własnego zdania. "Nie bójmy się nie tylko słuchać, ale też słyszeć to, co ma nam do powiedzenia dziecko. Młodzi ludzie chcą dzielić się z nami swoimi obserwacjami, wrażeniami, refleksjami. Pragną współuczestniczyć w kreowaniu otaczającej nas rzeczywistości. Warto wsłuchiwać się w potrzeby najmłodszych i prowadzić z nimi dialog" - napisał RPD.

Reklama

Zaapelował też by nie bać się sięgać do dorobku Korczaka. "Dzień Dziecka będziemy wówczas obchodzić przez okrągły rok" - napisał Michalak, który tego wszystkim dorosłym i ich podopiecznym życzy.