Czerwień i pomarańcz dodają energii, żółć pozwala zapomnieć o smutkach, a błękit wycisza. To tylko niektóre przykłady na to, jak barwy wpływają na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Szczególną rozwagę warto zachować komponując otoczenie i wybierając ubranka dla dziecka – istoty bezbronnej i niezwykle wrażliwej. Już czteromiesięczne niemowlę rozpoznaje kolory podobnie do osoby dorosłej. Zadbaj więc o to, żeby jego malutki świat pełen był radosnych i przyjaznych odcieni. Wybór ubranek i elementów wystroju wnętrz nie powinien być przypadkowy. Lepiej, aby był dopasowany do temperamentu i wieku pociechy.

Reklama

Starożytna wiedza o „magii” kolorów


O tym, że otaczające nas kolory mają niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie i psychikę, widzieli już starożytni. Zapewne dobrze wiesz jaki temperament ma Twoje dziecko, ale jaki kolor zastosować w jego pokoju, by pomóc mu się wyciszyć bądź przeciwnie - dodać mu energii, by wspomóc w nauce i kreatywnym rozwoju?
Spodziewając się narodzin dziecka, wybieramy wyprawkę, kupujemy śpioszki i urządzamy pokój. Wszystko z myślą o tym, aby zarówno jak najlepiej zadbać o nasze dziecko a także, aby środowisko w którym będzie się rozwijało, jak najbardziej mu się podobało. Czy kolory jakie wybieramy dla naszego malucha mają jakieś znaczenie? Czy małe dzieci mają preferencje kolorystyczne? Oto kilka wskazówek, które mamy nadzieję, będą przydatne.


Jak kolory wpływają na samopoczucie?


Czerwony - ma działanie stymulujące, energetyczne. Pod jego wpływem wzrasta ciśnienie krwi i produkcja hemoglobiny (czerwonych krwinek). Będzie właściwym wyborem dla osób apatycznych, ospałych, pozbawionych energii i chęci do działania. Jednak z tym kolorem bez względu na temperament dziecka radzimy uważać, lepiej stosować go jako kolor dodatków, a nie ścian w pokoju.

Reklama
Media


Pomarańczowy - ma podobne działanie do czerwonego, jednak działa znacznie delikatniej - pobudza, motywuje do działania. Oprócz tego ma właściwości łagodzące stres i jednocześnie pobudza intelektualnie i twórczo. Dzięki tym właściwościom godny jest polecenia wszystkim dzieciom, szczególnie tym rozpoczynającym swoją przygodę z szkołą. Pomarańczowy pozytywnie oddziałuje również na układ odpornościowy (nie przez przypadek jest to kolor często spotykany w dziecięcych szpitalach.


Żółty - ma działanie antydepresyjne, stymuluje na układ nerwowy i rozwesela. Dlatego wart jest polecenia dzieciom smutnym i miewającym stany lękowe (wzmaga poczucie bezpieczeństwa). Ten kolor będzie miał również pozytywny wpływ na maluchy nieśmiałe i mające problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Nie wskazany natomiast dla dzieci nerwowych i nadpobudliwych. Podobnie jak pomarańczowy - pozytywnie działa na zdolności intelektualne.

Reklama


Zielony - działa uspokajająco, ma bardzo duże właściwości odstresowujące. Dzięki nim warto go zastosować w pokoju dziecka nadpobudliwego i agresywnego. Ponadto zieleń (jak również róż) kojąco działa na wszystkie nasze zmysły i pomaga zwalczyć zmęczenie.

Media


Niebieski - działa kojąco, chłodząco i wyciszająco. Co nie oznacza, że mając styczność z tym kolorem stajemy się ospali, wręcz przeciwnie - niebieski pomaga się skoncentrować. Ma działanie również przeciwbólowe i... zmniejszające apetyt. Niebieski szczególnie zalecany jest dzieciom agresywnym oraz mającym kłopoty z koncentracją uwagi.

>>> Oto świat widziany oczami maluszka