Twoje dziecko chce być piękne? Uważaj! Ozdoby sprzedawane przez popularne sklepy odzieżowe zawierają szkodliwe metale ciężkie w ilościach przekraczających dopuszczalne normy. Niektóre ze szkodliwych i uczulających substancji odkryto w ponad 90 procent biżuteryjnej oferty znanych sklepów! Takie wyniki przeniosło, cytowane przez serwis upi.com, badanie amerykańskiego Centrum Ekologii, które wzięło pod lupę 14 najpopularniejszych w USA „sieciówek”. Niektóre z nich, między innymi H&M i Glitter, sprzedają swoje produkty również w Polsce.

Reklama

Tablica Mendelejewa w kolczykach

Urzędnicy z HealthyStuff.org przebadali dziecięcą biżuterię za pomocą spektroskopii fluorescencyjnej. Badanie wykazało obecność w ozdobach wielu niebezpiecznych dla zdrowia i uczulających substancji – począwszy od niklu, chromu i ołowiu, skończywszy na rtęci i arsenie. Uczulający chrom, w ilości przekraczającej bezpieczne dla zdrowia normy, wykryto w 93 procentach badanych akcesoriów! Nikiel wykryto w blisko co trzeciej ozdobie a ołów - w 27 procent ozdób popularnych odzieżowych marek.

Wszystko w rękach rodziców

Przedstawiciele organizacji HealthyStuff.org zapowiedzieli, że zaapelują o natychmiastowe wycofanie ze sprzedaży niebezpiecznych ozdób. Jednak, póki to nie nastąpi, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci pozostaje tylko w rękach ostrożnych rodziców.

>>> Seksualizacja i wartości konsumpcyjne, czyli dziecko w świecie mediów