Jeszcze przez rok placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego będą mogły działać na dotychczasowych zasadach. Tak wynika z ustawy z 15 grudnia 2011 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, którą na ostatnim posiedzeniu uchwalił Sejm.
Nowelizacja wspomnianej ustawy jest konieczna, bo nie zawiera ona przepisów przejściowych dotyczących funkcjonowania placówek opiekuńczo-wychowawczych. Przewiduje, że od 1 stycznia 2012 r. wspomniane jednostki mogą zostać przekształcone w rodzinny dom dziecka lub funkcjonować dalej w dotychczasowej formie, jeśli zleci im to samorząd (po przeprowadzeniu konkursu). Obie procedury wymagają czasu i dlatego potrzebny jest okres przejściowy, w którym placówki te będę mogły funkcjonować na dotychczasowych zasadach (w przypadku placówek innego typu ma on trwać 12 miesięcy).
Jednocześnie ustawa nie zachowała też czasowo w mocy umów w sprawie opieki zawartych z placówkami. Z początkiem 2012 r. przestałyby one obowiązywać.
Zgodnie z uchwaloną zmianą ustawy okres przejściowy w przypadku placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego – tak jak w przypadku innych tego typu jednostek – wyniesie rok, a dotychczasowe umowy zachowają czasowo moc (w oparciu o nie placówki będą mogły funkcjonować do pięciu lat). Nowe przepisy zmieniają też zasady udzielania świadczeń rodzinom zastępczym na utrzymanie dziecka. Zgodnie z nimi rodzina będzie mogła zdecydować, czy chce pobierać świadczenia na starych zasadach – obowiązujących przed wejściem w życie ustawy – czy na nowych, w zależności od tego, co będzie dla niej korzystniejsze.
Reklama
Etap legislacyjny
Sejm uchwalił
Więcej na www.sejm.gov.pl