Wakacje są po to, by szaleć i odpoczywać. Ale i woda, i las mogą stanowić zagrożenie! Ochroń dziecko przed przykrymi niespodziankami. Dopóki dziecko jest małe, masz je cały czas pod opieką. Pilnujesz, dbasz, chronisz. To również czas, by nauczyć kilkulatka, co jest bezpieczne, co wolno robić, a czego nie.

Ważne jest, aby w tym czasie, podczas pierwszych lat życia dziecka pozwolić mu eksperymentować i poznawać świat - oczywiście pod twoim czujnym okiem! Dzięki temu samo będzie miało okazję przekonać się, że woda może być zimna, bieganie grozi upadkiem, a pokrzywa parzy. To cenne informacje - chroniąc dziecko przed każdym niepowodzeniem, nie pozwalasz mu oswajać się z nimi, a tym samym unikać niebezpieczeństw. Ucz też, że nie wolno wchodzić samemu do wody, do lasu, że trzeba uważać na owady.

Im starsze dziecko, tym więcej rozumie, możesz więc opowiadać różne historie, pokazywać ilustracje np. trujących roślin. Problem zaczyna się, kiedy dziecko jest na tyle samodzielne, że zaczyna samo wychodzić na dwór, jeździ na obozy, biega po terenie ośrodka wczasowego z kolegami. Aby było bezpieczne, powinno znać podstawowe zagrożenia i wiedzieć, jak się przed nimi ochronić. Przekazanie mu tej wiedzy to właśnie twoje bardzo ważne zadanie! Pamiętaj, że warto na bieżąco uzupełniać wiedzę dziecka o świecie, czyli często z nim rozmawiać!

Bezpieczne pływanie

Wakacje bez wody to żadna przyjemność, a dzieci mogą w niej spędzać dosłownie całe dnie. Ale warto im przypominać (do znudzenia), jakie są zasady mądrej kąpieli:

  • należy się kąpać wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, w obecności ratownika lub opiekuna;
  • nie można skakać do wody, której nie znamy;
  • gdy jesteśmy rozgrzani słońcem, należy zanurzać się w wodzie powoli i ostrożnie;
  • nie wolno nikogo wrzucać do wody, zrzucać z materaca, wypływać materacem gdzieś daleko itd.;
  • korzystając ze sprzętu wodnego, koniecznie trzeba włożyć kapok.

Opowiedz też dziecku o wirach i nurtach w rzece, o zmieniającym się ukształtowaniu dna, o tzw. fali wstecznej w morzu. Wodę należy traktować z szacunkiem - wyjaśnij dziecku, że nawet najlepszy pływak nie może być zbyt pewny siebie.

Znany las

Podchody, zbieranie leśnych owocow i grzybów, szukanie tropów zwierząt - to wszystko jest bardzo ciekawe. Naucz jednak dziecko, że las też może być groźny - nie powinno więc samo do niego chodzić. Wybierz się natomiast razem z nim na wędrówkę, pokaż, jak rozpoznawać kierunki świata, zapamiętać drogę.

Warto kupić przewodnik z ilustracjami trujących roślin i grzybów, by dziecko umiało je rozpoznawać. Opowiedz też o zwyczajach zwierząt, np. o tym, jak bronią swojego terytorium czy dzieci.

Ze słońcem na ty

Uświadom malca, że słońce może być niebezpieczne. Pilnuj i ucz, by zawsze nosił czapkę, nie siedział za długo na słońcu. Smaruj też kremami i jeżeli jedzie np. na obóz, nie zapomnij dać mu specjalnych preparatów ochronnych z silnym filtrem. Teraz na rynku są dostępne np. kolorowe czy w sprayu - dziecko chętniej będzie je stosować!

Wróg czy przyjaciel?

Niestety, jednym z poważniejszych zagrożeń są… ludzie. Dlatego nie należy uczyć nadmiernego zaufania. Kategorycznie zabroń przyjmowania od nieznajomych jedzenia czy picia - w tym oczywiście również słodyczy. Uprzedź, by z nikim nigdzie nie szło, nawet jeżeli jakaś pani przedstawi się jako ciocia i zaproponuje, że odprowadzi je do mamy. Wytłumacz, że gdyby ktoś chciał na się np. wciągnąć je do samochodu, ma głośno krzyczeć i wołać o pomoc. Nie powinno wstydzić się czy bać mówić dorosłym "nie”. Jeżeli dziecko jedzie samo na obóz czy kolonie, postaraj się jak najwięcej dowiedzieć o jego opiekunach. Młodsze dzieci m.in. z tego powodu warto wysyłać z kimś, kogo dobrze znasz.

Ochroń też dziecko przed kradzieżą - wytłumacz, by nie nosiło na wierzchu telefonu komórkowego, nie chwaliło się nim. Dziewczynce nie dawaj na wakacje biżuterii. Jeżeli dziecko wychodzi samo na dwór, np. na rower, poproś, by zawsze bawiło się z grupą znajomych rówieśników. I jeszcze jedno - rozmawiając z dzieckiem, powiedz, że je kochasz i dlatego tak się o nie martwisz. Dzięki temu chętniej wysłucha twoich uwag!

Niebezpieczeństwo nadlatuje znienacka…

Dzieci boją się owadów i nie trzeba dodatkowo przekonywać ich, by unikały kontaktu z osami czy szerszeniami. Warto jednak wytłumaczyć, gdzie i kiedy są najbardziej narażone na ich ukąszenie.

  • Uprzedź, by jedząc cokolwiek na dworze (zwłaszcza słodycze), zawsze dokładnie sprawdziło, czy na jedzeniu nie siedzi owad. Uwaga! Nie pozwól dziecku pić bezpośrednio z puszki czy z butelek - w środku może ukryć się owad!
  • Nie ubieraj dziecka w zbyt jaskrawe rzeczy - kolory przyciągają owady.
  • Przyciąga je również zapach - nie kupuj więc dziecku np. kremów do opalania o kwiatowym aromacie.
  • Wytłumacz, że dziura w ziemi to może być gniazdo os, a w dziupli mogą chować się szerszenie. Nie wolno wkładać tam np. patyków, psikać czymś, wlewać napoi, wrzucać czegokolwiek.

Ważne rzeczy, które powinnaś dać dziecku

Jeżeli twoja pociecha jedzie sama, koniecznie spisz na kartce (lub zapisz w komórce) numery telefonów do siebie, babci, kogoś, kto w każdej chwili może odebrać telefon. Daj mu kartę telefoniczną! Opiekunowi przekaż informacje dotyczące choroby dziecka, np. alergii!

Warto przyzwyczaić też malca do noszenia odblasków (lub specjalnej kamizelki), zwłaszcza gdy wybieracie się na spacer wieczorem.