To zależy przede wszystkim od charakteru i wrażliwości dziecka oraz jego dojrzałości. Niektóre maluchy są gotowe do dłuższych rozstań już w wieku 6 lat, inne są na to zbyt wrażliwe. Na pewno warto przygotować dziecko: najpierw powinno wyjechać z babcią lub bliską ciocią czy opiekunką. Zastanów się też, czy Twoja pociecha potrafi zadbać o siebie: nie wstydzi się powiedzieć, kiedy jest głodna lub spragniona, potrafi mówić o swoich dolegliwościach, dobrać ubranie stosowne do pogody. Wybierając obóz, weź też pod uwagę zainteresowanie dziecka i jego temperament. Uwaga! Jeżeli możesz, zadbaj, by na pierwszy wyjazd pojechało z kimś, kogo zna, np. kolegą z klasy. Jeżeli twoje dziecko jest niejadkiem lub cierpi na silną alergię, pomyśl raczej o obozach organizowanych dla dzieci z takimi problemami.

Obóz harcerski

Ta oferta jest na pewno najbardziej atrakcyjna cenowo. Obozy zuchowe są tanie. W większości organizowane są na terenie szkół - małe dzieci same nie dadzą rady postawić namiotu czy zbudować pryczy. Wynajmowane są też kucharki - dzieci nie gotują więc same! Dla maluchów to świetna przygoda: mają możliwość zabawy przy ognisku, lepiej poznają przyrodę, uczą się samodzielności, posługiwania kompasem i mapą, zdobywają sprawności. Jednak aby dziecko mogło jechać na taki obóz, powinno należeć do organizacji. Może więc warto zapisać malca na zbiórki?

Obóz sportowy

Organizują je kluby sportowe (dla swoich zawodników) oraz biura podróży. Obóz sportowy to ciekawa oferta - dziecko ma czas zapełniony różnymi zajęciami, panuje tu również zazwyczaj większa dyscyplina niż na zwykłej kolonii. Tę propozycję powinni zatem rozważyć zwłaszcza rodzice ruchliwych dzieci, potrzebujących większej kontroli. Jeżeli twoja pociecha niczego nie trenuje, wybierz dyscyplinę, z którą sobie poradzi, np. piłkę nożną, lekkoatletykę. Oczywiście zapytaj, która oferta odpowiada mu najbardziej, jaki sport go interesuje!

Wyjazd szkolny
Wiele szkół organizuje obozy (tematyczne lub rodzaj kolonii), na które mogą jechać uczniowie i niektórzy nauczyciele. To może być dobry wybór - dziecko jedzie z panią, którą zna i lubi oraz w grupie rówieśników - nawet jeżeli nie z tej samej klasy, to znanych mu z zabaw w świetlicy lub na boisku. Nie przeżywa więc stresu związanego z poczuciem obcości, nie ma kłopotów z nawiązaniem kontaktu lub akceptacją. Ty również będziesz czuła się lepiej - znasz wychowawcę, wiesz, jakie ma podejście do dzieci. No i masz gwarancję, że zna podopiecznych, a więc wie, że Krzysia trzeba pilnować, by zjadł, a Marysia zawsze wszystko gubi…

Kolonie
Ten rodzaj wypoczynku organizowany jest przez różne instytucje, zakłady pracy, także przez biura podróży. Oferta jest zróżnicowana cenowo, różne są też miejsca wyjazdu. Dla młodszego kolonisty oraz tego, który jedzie pierwszy raz, warto wybrać kolonie organizowane niedaleko miejsca zamieszkania. Dowiedz się, czy możesz odwiedzać dziecko, pisać do niego listy, jaka jest najlepsza forma kontaktu (czy powinno zabrać komórkę, czy nie). Na koloniach dzieci mają możliwość odpoczynku, zabaw w grupie, zwiedzania okolicy. To dobra propozycja dla dzieci, które nie potrzebują stałych wyzwań i nadmiernej dyscypliny.

Obóz wędrowny
Wędrówka po górach to dla ruchliwego i wytrwałego dziecka świetna propozycja. Zastanów się jednak, czy twoja pociecha da radę wędrować po górskich bezdrożach. Porozmawiaj z organizatorami - jeżeli zasugerują, że dziecko jest za małe na taką wyprawę, nie upieraj się. Sprawdź, w jakim wieku są inne dzieci jadące na obóz: twoje dziecko nie powinno być najmłodsze i najsłabsze, ważne jest też, aby miało kolegów rówieśników. Zorientuj się również, jaki ekwipunek ma ze sobą zabrać - pamiętaj, że plecak powinien być wytrzymały, ale lekki. Uwaga! Obóz wędrowny nie jest dobrym pomysłem, jeżeli twoje dziecko jest mało samodzielne.