PIERWSZY OKRES PORODU (trwa od 8 do 14 godzin)

Faza wczesna
, zwana utajoną. Najmniej bolesna i męcząca. Czasem zaczyna się na kilka dni przed porodem i przebiega niemal niezauważalnie. Może też trwać kilka godzin. W tym czasie szyjka kurczącej się macicy podciąga się do góry i rozchyla. Faza utajona kończy się trzycentymetrowym rozwarciem. W tym czasie będziesz odczuwała niezbyt bolesne i nieregularne skurcze, następujące co 10–20 minut i trwające około 30 sekund. W tej fazie nie warto spieszyć się do szpitala. Postępowi porodu sprzyja pozycja pionowa. Niektórzy lekarze zalecają krótki spacer. Gdy poród zaczyna się w nocy, wstań, przejdź się po mieszkaniu, możesz zjeść coś lekkostrawnego, przejrzeć torbę spakowaną do szpitala albo zrelaksować się pod strumieniem ciepłego prysznica.

Faza druga, zwana aktywną, powinna przebiegać już w szpitalu. Skurcze są coraz częstsze, mocniejsze, dłuższe. Na szczęście ta faza trwa krócej niż poprzednia, średnio od 2 do 4 godzin i koczy się siedmiocentymetrowym rozwarciem. Ból nie trwa bez przerwy. W szczycie skurcz może być bardzo bolesny, ale gdy mija, przychodzi chwila odpoczynku. W tej fazie staraj się jak najwięcej chodzić, kucać, siadać, klękać. Pozycje te wpływają łagodząco na ból. Gdy twoje ciało znajduje się w pozycji pionowej, dziecko opuszcza się w dół pod wpływem siły ciążenia. Podczas skurczu postaraj się skupić na oddychaniu, kładąc nacisk na długi wydech. Ciało powinno być rozluźnione. Gdy skurcze staną się bardzo silne możesz chcieć np. krzyczeć. nie staraj się tego tłumić - wszystko co odczuwasz, jest naturalne i pomaga koić ból. Pod koniec tej fazy prawie każda rodząca przeżywa kryzys. Zmęczenie i zniecierpliwienie sprawiają, że kobieta zaczyna wątpić w swoje siły, mówi, że nie da rady. Ale zaraz po tym następuje wielka mobilizacja sił, bo nagroda jest już coraz bliżej.

Faza trzecia
, najbardziej wyczerpująca. Trwa do momentu, aż szyjka osiągnie rozwarcie szerokie na 10 cm. Wówczas jest otwarta całkowicie i razem z macicą i pochwą stanowi kanał rodny, którym dziecko przyjdzie na świat. Przy rozwarciu ośmiocentymetrowym skurcze trwają średnio od 40 do 60 sekund, a przerwy między nimi skracają się do 2–3 minut. Potem skurcze mogą trwać tyle, co przerwy – po minucie. Możesz odczuwać silne bóle wokół kręgosłupa i krocza. Rodzącym zdarzają się też wymioty i zawroty głowy. Podczas drugiej i trzeciej fazy porodu może ci pomóc:
* pozycja – możesz skorzystać z piłki porodowej, worka sako, drabink, niski stołek. We wcześniejszej fazie pomaga też spacerowanie po korytarzu;
* oddech
– położna powie ci, jak masz prawidłowo oddychać. Jeśli ćwiczyłaś to w szkole rodzenia, będzie ci jeszcze łatwiej. Kiedy skurcz się zaczyna, wolno i głęboko nabieraj powietrze, a potem długo i powoli je wydychaj. Skoncentruj się całkowicie na tym oddechu. Jeżeli czujesz taką potrzebę – krzycz albo zaciskaj zęby; * kąpiel – duża wanna w pokoju porodowym pomaga niejednej kobiecie. Ciepło rozluźnia mięśnie, natomiast kontakt z wodą uspokaja;
* masaż – to zadanie dla ojca dziecka. Spokojne, koliste ruchy wykonywane w okolicach kręgosłupa, ramion, barków mogą przynieść ulgę. Ale uwaga, część kobiet nie chce być dotykana – zachowuje się tak, jakby odleciała na inną, własną planetę. I to trzeba uszanować.

DRUGI OKRES PORODU (trwa od 10 do 90 minut)
Rozpoczyna się gdy kanał szyjki macicy osiągnął pełne rozwarcie (10 cm) i trwa aż do momentu urodzenia dziecka W tym okresie wydasz dziecko na świat, w końcu je przytulisz. Skurcze zmienią swój charakter. Macice silnie się kurczy, aby wypchnąć dziecko przez kręty kanał rodny. Skurcze występujące w tym okresie porodu nazywamy partymi. W czasie tych skurczy będziesz odczuwała ogromną potrzebę parcia, której towarzyszyć może nieprzyjemne rozpierania. Nie bój się tego uczucia. Skoncentruj się na współpracy z położną, która oceni czy główka dziecka jest dobrze ustawiona i czy można rozpocząć parcie. W większości szpitali w Polsce zostaniesz położona na łóżku lub fotelu porodowym. W tym okresie boli rozciągająca się pochwa i krocze. Sam finał, czyli urodzenie główki, nie jest bolesny, bo nerwy z rozciągniętych tkanek nie przewodzą już bodźców bólowych. Jeżeli twoja położna zdecyduje o nacięciu krocza, nawet tego nie poczujesz.

TRZECI OKRES PORODU (trwa kilkanaście minut)
To wydalenie łożyska kilkoma niebolesnymi skurczami macicy. Jeśli krocze wymaga zszycia, lekarz zrobi to w znieczuleniu miejscowym. W tym czasie twoje dziecko będzie badane i oceniane w skali Apgar.

Opracowano na podstawie "Olivia Ciąża"