Naukowcy winą za rosnącą liczbę dzieci cierpiących na problemy z wagą obarczają obowiązujące trendy. Odkryli, że nawet uczennice podstawówek czują się szczęśliwsze i bardziej zadowolone ze swojego ciała, jeśli są szczupłe. W przypadku chłopców sprawa była bardziej skomplikowana – oni czuli się nieszczęśliwi, gdy uważali siebie zarówno za zbyt grubych jak i zbyt chudych.

Autorzy badania alarmują, że dzieci, które we własnym odczuciu znajdują się pod presją idealnej wagi, są zagrożone stosowaniem ryzykownych technik wspomagających utratę wagi, takich, jak prowokowanie wymiotów, głodzenie się oraz zażywanie pigułek odchudzających czy środków przeczyszczających. Co ciekawe, bardziej narażone na brak satysfakcji ze swojego ciała są dzieci z rejonów wiejskich.

CZY LUBISZ SWÓJ WYGLĄD?

W badaniu, przeprowadzonym przez naukowców z uniwersytetów w Harvardzie I kanadyjskiej Albercie, wzięło udział 4,254 uczniów w wieku 10-11 lat. Dzieci zostały poproszone o wskazanie, na ile zgadzają się ze stwierdzeniem „Lubię swój wygląd”.

Blisko jedno na trzynaścioro badanych odpowiadało; „Nigdy lub prawie nigdy”.

Dzieci z nadwagą i otyłe były częściej niezadowolone ze swojego ciała. Niezadowolenie takie wyrażało w tej grupie ponad 10 procent dziewcząt z nadwaga i 13 procent otyłych, podczas gdy w grupie dziewczynek o normalnej wadze niezadowolonych było tylko 5,7 proc.

U chłopców różnice były mniejsze: niezadowolonych było 7,6 proc u tych o normalnej wadze., 8,4 proc. u chłopców z nadwaga i 8,1 u otyłych.

"Mała satysfakcja z własnego ciała wśród chłopców o niskiej wadze może odzwierciedlać kulturowy ideał męskiego piękna, zawierający w sobie zarówno szczupła sylwetkę jak i muskulaturę. U kobiet kulturowo zdefiniowany ideał to wciąż szczupła sylwetka” – tłumaczy kierownik badania, dr Bryn Austin z Harvardu.

Wyniki badania zostały opublikowane w dzienniku BMC "Public Health".

___________________________

NIE PRZEGAP:

>>> W polskich szkołach zrobi się owocowo
>>> Ta dziewczynka zajada się na śmierć