Wybór niani do dziecka jest czymś o wiele poważniejszym, niż wybór pani do sprzątania czy ekipy remontującej. W końcu na minimum 8 godzin dziennie poświęcimy swoje maleńkie dziecko zupełnie obcej kobiecie.

JAK JĄ ZNALEŹĆ?

Metody szukania niani są różne. Większość z nas woli polecaną przez koleżanki opiekunkę, która ma referencje od zaufanych osób, o której wiadomo gdzie mieszka, jaką ma aparycję i osobowość.

Inne panie wolą jednak skorzystać z pomocy profesjonalistów, czyli agencji wynajmującej czy poszukującej opiekunek do dzieci, które często oferują usługi specjalne. Panuje powszechne przekonanie, że nianie agencyjne mają lepsze wykształcenie, znają języki i mają specjalne kursy pedagogiczne w zanadrzu.

Czy istnieją nianie zawodowe czy to tylko panie, które odchowały swoje dzieci i przeszły na wcześniejszą emeryturę? Najnowszy raport portalu Niania.pl, opary o profile 98 tysięcy ich kandydatek, pokazuje czy nasze nianie są rzeczywiście super.

WIEK I MIEJSCE ZAMIESZKANIA

Przeciętna niania jest kobietą – tylko 1,3 procenta panów uprawia ten zawód. Najwięcej niań skupia się w dużych miastach, gdzie zapotrzebowanie na opiekunki jest największe, ze względu na częsty brak rodziny młodych rodziców w miejscu zamieszkania. Ponad 64 procent niań mieszka w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu.

Średnia wieku to 28 lat – młode kobiety dorabiają w ten sposób do nauki. Opiekunki do 25. roku życia stanowią więc 64 proc. wszystkich niań. Panie na przedwczesnej emeryturze czy emerytki stanowią ok. 16 procent tego zawodu. Większość z nich to emerytowane nauczycielki, pielęgniarki, osoby samotne bądź matki z odchowanymi już pociechami. Zwykle są to kobiety dochodzące do domu na tzw. godziny, w pełni dyspozycyjne.

> czytaj dalej...


KIM SIĘ OPIEKUJĄ?

Wiek dzieci do których zatrudnia się opiekunki to zwykle 3 lata. 50 proc. niań opiekuje się dziećmi w wieku do 3 lat. Ale wśród rodzin poszukujących opieki nad dziećmi, aż 84 proc. to takie, których dzieci nie skończyły jeszcze 3 lat. Adekwatnie do wieku dziecka, poszukuje się niani z doświadczeniem na tym poziomie, a niekoniecznie takiej, która zna francuski i umie uczyć czytać.

ILE I ZA ILE?

Niania, choć dochodzi na godziny, zwykle pracuje 5 dni w tygodniu, tyle ile pracują rodzice dziecka. Do tego dochodzą czasem noce, gdy rodzice wychodzą na imprezę, a także weekendy. Stawki są bardzo zróżnicowane i zależą od miejsca zamieszkania, kwalifikacji, doświadczenia i wieku opiekunki oraz zakresu jej obowiązków. Jeśli kobieta tylko zajmuje się dzieckiem, stawka będzie najniższa. Jednak zwykle dochodzi do tego przygotowanie jedzenia dla malucha i drobne przepierki. W ramach umowy z rodzicami, nianiom zdarza się też robić domowe zakupy, odbierać dzieci z przedszkola i odwozić na popołudniowe zajęcia. Zdarza się, że niania idzie z dzieckiem do lekarza, a także pomaga mu w nauce. 22 procent opiekunek nie ma z tym problemu, ale uwzględnia to w swojej wycenie. Średnia stawka niani wynosi 11,35 zł za godzinę, co przy pracy na pełny etat daje ok. 1800 zł miesięcznie. Wynagrodzenie niań waha się od 5–6 zł za godzinę, aż do 16 zł.

Im niższa stawka, tym jak wiadomo, mniejsze doświadczenie i gorsza jakość opieki. Wykwalifikowane nianie z wykształceniem pedagogicznym, doświadczeniem i po odpowiednich kursach pracują za 10–12 zł za godzinę. Ceny te oczywiście różnią się w zależności od miejsca zamieszkania – duże miasta kosztują najwięcej i tam plasują się górne stawki.

> czytaj dalej...


JAK SIĘ SZUKA NIANI?

Małe miasta, to jak pisaliśmy, marketing szeptany - zwykle nianię ktoś zna, poleca i może o niej powiedzieć więcej niż tylko ile bierze za godzinę. Ogłoszenie można podać w lokalnej gazecie, wywiesić w lokalnym supersamie czy nawet na klatce – niania na twoim osiedlu to prawdziwy skarb. Im większe miasto, tym wybór trudniejszy, to jest też powodem dla którego rodzice korzystają z zarejestrowanych agencji opiekuńczych.

O CO PYTAĆ?

Najważniejsze – jakim dzieckiem się zajmowała, jakie ma doświadczenia, czy może podać telefon do byłych pracodawców. Gdy te 3 pierwsze punkty są spełnione, można przejść do kolejnych pytań.

I tu można wykazać się inwencją – pytania: jak zachowa się niania w konkretnych sytuacjach, jakie ma poglądy na wychowanie dzieci, stymulację intelektualną, bicie dzieci (niestety o to trzeba pytać!) i tym podobne, wcale nie są banalne i śmieszne. Warto znać sytuację rodzinną i materialną swojej opiekunki, znać jej dostępność, w razie gdyby nagle wam coś wypadło. Dopiero ostatnia kwestia to pytania o cenę za godzinę – na własnym dziecku oszczędzać nie warto. Dobra niania się ceni, ponieważ wie, że w zasadzie to ona będzie wychowywała wasze dziecko.

Nie bezzasadne będzie spojrzenie w jaki sposób kobieta jest ubrana. To świadczy o jej osobowości i czystości. Schludne, proste, wygodne ubranie jest tu najlepszym wyborem – nie oczekujcie, że kobieta w tipsach będzie biegała po dywanie za waszym maluchem.

A PODATKI?

Choć najczęściej nianie pracują na czarno – bo albo się uczą, albo już nie pracują i mają świadczenia z ZUS-u, to coraz częściej niania zakłada swoje 1-osobowe przedsiębiorstwo i chce płacić podatki, które pójdą do skarbu państwa również z waszej kieszeni. I tu jednak są plusy tej sytuacji - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wprowadza zmiany, przewidujące ulgę podatkową przy zatrudnieniu niani bądź innej pomocy domowej. Podatnik zatrudniający osoby w gospodarstwie domowym będzie mógł odliczyć od dochodu wypłacane pracownikowi wynagrodzenie oraz składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy. Ulgą nie będą objęci rodzice zatrudniający kogoś z bliskiej rodziny.

Nianią, wbrew temu, co myśli większość osób, nie może być byle kto. Nie każda kobieta, która wychowała swoje dzieci powinna zajmować się cudzymi. Do tego zawodu potrzebna jest cierpliwość, kreatywność, empatia, miłość do dzieci i inteligencja emocjonalna. Nianię idealną wybrać trudno – najlepiej łączyć tu intuicję i zdrowy rozsądek. Jednak jeśli uda wam się znaleźć dobrą opiekunkę do dziecka, zostanie ona z wami na długie lata, będąc dla was i dla waszego dziecka, przede wszystkim jak członek rodziny.

____________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Czy potrafisz zrobić takie kanapki?
>>> Jak ubrać swojego ucznia do szkoły?
>>> Spójrz na świat oczami dziecka