Inne
Reklama

Pierwszy dzień w szkole to rodzaj inicjacji - twój maluszek staje się uczniem, a tym samym przechodzi na kolejny etap rozwoju. Warto przygotować się do tego przejścia skrupulatnie i z pomyślunkiem. Nerwowe zakupy w tłumie na pewno nie nastawią dziecka pozytywnie! Dlatego zamiast w ferworze walki wyrywać innym mamom plecaczki w supermarkecie, spokojnie zastanówmy się, co musimy kupić i - co chyba najważniejsze - jakie.

NAJWAŻNIEJSZY ATRYBUT UCZNIA

To oczywiście tornister. Odróżnia przedszkolaka od "szkolniaka". Ponieważ twoja pociecha będzie w nim nosić ciężkie książki, piórnik, drugie śniadania i picie, musi być pojemny, ale i dobrze rozkładać ciężar. Lekarze ortopedzi mówią, że maluch w wieku siedmiu lat nie powinien dźwigać więcej niż 3-5 kilogramów. Oczywiście, razem z plecakiem. Dlatego wybierając odpowiedni, przede wszystkim sprawdź, ile mniej więcej waży. Zazwyczaj producenci podają tę informację na etykiecie, a jeśli nie, możesz samodzielnie ocenić jego ciężar, na przykład porównując go z litrowym kartonem soku lub kilogramową torbą jabłek.

W plecaku znajdą się nie tylko wymiarowe książki, ale także kanciasty piórnik czy chociażby ukochane autko albo może miś. Ważne, by zawartość tornistra nie uwierała w plecy. Producenci często wypuszczają na rynek plecaczki z usztywnionym tyłem - i właśnie taki powinnaś wybrać. Dobrze, jeśli jest powleczony specjalnym materiałem - dzięki temu pot wchłonie się i nie będzie mowy o przewianiu mokrych pleców.

Ciężar tornistra opiera się na ramionach, dlatego szelki w powinny być szerokie, wyprofilowane i miękkie, by rozkładać wagę. Istotną kwestią jest także zapięcie. Pamiętaj, że plecaczek będzie otwierany dziesiątki razy dziennie, a na przykład wsuwane klipsy lubią się szybko wyrabiać.

Reklama

Ważne, by tornister pierwszoklasisty miał kilka przegródek - wcale niekoniecznie w głównej komorze, bo zmniejsza to jej pojemność. Pamiętaj, że twój uczeń jest jeszcze mały i prawdopodobnie nie będzie pamiętał, by uważać na śniadanie, które mu wsadzisz. Dlatego dobrym pomysłem są zewnętrzne kieszenie-śniadaniówki. Kanapka się w nich nie połamie, a rozpuszczony batonik upaprze co najwyżej kieszeń, a nie drogie podręczniki.

Na koniec ostatnie, ale wcale nie mniej ważne - bezpieczeństwo. Plecak malucha musi mieć odblaski. Jeżeli nie są zamontowane fabrycznie, kup w kiosku lub nawet na poczcie odbijające światło elementy. Koszt minimalny, a korzyści - nieocenione.

czytaj dalej...UCZEŃ MUSI MIEĆ WOREK

A w worku odpowiednie kapcie. Ważne, żeby były wygodne i łatwe do założenia. Może wybierzesz takie na rzepy? Dla naszych pierwszoklasistów kwestią całkiem podstawową jest, żeby inne dzieci się nie śmiały. Dlatego za nic nie próbuj na siłę wmusić córce czy synowi pięknych trampek, których on lub ona nie chce. Obawa przed odrzuceniem to poważna sprawa.

Worek twojego dziecka powinien być podpisany. Wiele dzieci przyjdzie z identycznymi i o zagubienie łatwo. Pewnie i tak do niego dojdzie, ale dzięki doczepionej etykiecie z imieniem i nazwiskiem szybciej wróci z cudzego domu (a ten, który znalazł się przypadkowo w waszym, także może mieć skróconą drogę powrotu). Kwestia podpisu także wymaga przedyskutowania. Pamiętaj, że maluchy nie są jeszcze tak dobrymi analitykami, jakimi będą za parę lat. Jeżeli ktoś woła je po imieniu, traktują go jak swego. Dlatego należy unikać podpisywania rzeczy ucznia w widocznym miejscu, zakładania mu koszulek z imieniem i tym podobne. Wizytówkę można przecież wszyć do środka worka czy tornistra.

PRZYBORY PRAWDZIWIE SZKOLNE

Czyli piórnik i jego wyposażenie. Musisz przemyśleć, czy lepszym rozwiązaniem jest metalowe pudełko, czy może zamykany na suwak piórnik pomagający utrzymać porządek. Obydwie opcje są dobre, a wybór zależy tylko od was.

Na rynku znajdziesz przybory opatrzone wizerunkiem ulubionych dziecięcych postaci - całe komplety. Warto posłuchać malucha i kupić to, co sobie wymarzył. Nauka będzie przyjemniejsza! Na pewno wiesz, że w sieciówkach typu Smyk czy Empik te same przybory kosztują znacznie drożej niz identyczne zestawy na przykład w internecie. Czasem oszczędność sięga nawet 10 zł! W piórniku pierwszoklasisty muszą znaleźć się podstawowe przybory: gumka do ścierania, temperówka, ołówek, długopis (plus zapasowy), linijka, kolorowe kredki, może flamastry. Pamiętaj, że prawdopodobnie będziesz kupować je jeszcze nieraz w tym roku, więc chyba nie warto wybierać tych najdroższych.

Na pierwszym zebraniu wszyscy rodzice otrzymają wytyczne co do pozostałych przyborów - to zależy od szkoły. Na pewno czeka cię zakup bloków, zeszytów i tym podobnych.

czytaj dalej...BY SIĘ DZIECKO WYHASAŁO

Zajęcia wychowania fizycznego są zazwyczaj jednymi z ulubionych. Kiedyś obowiązkowo trzeba było przyjść na nie w granatowo-białym stroju gimnastycznym. Teraz szkoły rzadko nakładają na uczniów taki wymóg. Twoja pociecha podczas wf-u będzie tarzać się po ziemi i brudzić na potęgę. Nie warto jednak wydawać pieniędzy na bawełniane koszulki-jednorazówki. Kompromisem będzie dobry gatunkowo T-shirt i spodenki, które łatwo uprać i wysuszyć.

PIERWSZE ZEBRANIE

To doskonały moment, by poznać innych rodziców i panią nauczycielkę. Pamiętaj, by na nim zgłosić, że na przykład dziecko jest leworęczne (by zostało usadzone z lewej strony ławki i nie trącało się łokciami z kolegą), że jest uczulone lub czegoś się boi. Pani prawdopodobnie będzie prosiła was o podanie wszystkich niezbędnych danych, telefonów kontaktowych itp. Przygotuj więc cały spis, w tym PESEL malucha.

KOSZTA, KOSZTA, KOSZTA

Złośliwi mówią, że dzieci są jak studnia bez dna - pochłaniają mnóstwo pieniędzy. No cóż, szkolna wyprawka do tanich nie należy, jednak warto zainwestować, bo, jak mówi mądrość ludowa, skąpy płaci dwa razy. Co oczywiście nie oznacza, że należy szastać pieniędzmi. Oto nasze zestawy na każdą kieszeń.

ZESTAW 1

Inne

Plecak Semi Line, 55 zł; piórnik z wyposażeniem, 43,90 zł (wzory chłopięce i dziewczęce); worek ortalionowy, około 3 zł. Razem: 101,90 zł.

ZESTAW 2

Inne

Plecak z uchwytem i kółkami, 176 zł; piórnik, 35,50 zł; worek z poliestru, 17, 90 zł. Rzem: 229,40 zł.

ZESTAW 3

Inne

Tornister Pirat firmy Herlitz, w zestawie piórnik, kosmetyczka oraz worek szkolny, Razem: 270 zł.

ZESTAW 4

Inne

Tornister Hama Step by Step, piórnik z wyposażeniem, worek na obuwie, saszetka na szyję, przybornik-kosmetyczka. Razem: 349 zł.

ZESTAW 5

Tornister Sammies by Samsonite, piórnik z wyposażeniem, worek na kapcie z przednia kieszonką, saszetka na suwak, portfelik. Razem: 579 zł.

Wszystkie przybory pochodzą ze sklepów: www.tornistry.net, www.ebagi.pl, www.g15.pl, www.ninbo.pl, www.sklep.paso.pl, www.bezpiecznydzieciak.pl.
__________________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Szkoła nauczy seksu i małżeństwa?
>>> Czy show-biznes jest dla dzieci?