Eksperci z niemieckiego Instytutu Jakości i Sprawności Opieki Zdrowotnej (IQWiG) ujawnili, że przesadne zabiegi mające na celu ograniczenie wagi mają negatywny wpływ na karmienie piersią.

Reklama

Twierdzą oni wręcz, że przybranie na wadze podczas ciąży jest nie tylko normalne - jest wręcz konieczne.

NIE MARTW SIĘ KILOGRAMAMI

Ciało matki musi wykarmić rozwijające się dziecko. Część dodatkowych kilogramów traci się niedługo po porodzie,

"Często opieka nad nowonarodzonym potomkiem i karmienie piersią powodują szybką i niezamierzona utratę dodatkowych kilogramów. Ale w przypadku około połowy kobiet waga nie chce tak szybko wrócić do normy" - mówi dyrektor instytutu profesor Peter Sawicki.

Z drugiej strony, jedzenie za dwoje podczas ciąży również jest niebezpieczne. Badania wykazują, że kobiety, które zaczęły mieć nadwagę lub większą nadwagę podczas ciąży, mogą mieć problemy z odzyskaniem figury, jeśli nie unormuje się ona w przeciągu pół roku do roku od porodu.

Ale to nie znaczy, że należy narzucić sobie super rygorystyczną dietę. "Unikanie problemów z wagą polegać powinno na przemyślanym, zdrowym i zbalansowanym odżywianiu się w czasie ciąży" - mówi Sawicki. Zbalansowana dieta jest również kluczem do szybkiego zrzucenia dodatkowych kilogramów już po porodzie.

______________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Dlaczego ciągle popieramy bicie dzieci?
>>> Noworodki umierają z powodu nikotyny?>>> Samotne macierzyństwo bywa naszym wyborem