Czujesz się inaczej, jakoś dziwnie, zmieniają się twoje zachowania i upodobania. Nie jesteś sobą, o nie... Coś się stało, a ty masz już pewne przeczucia. Sprawdź, czy słuszne. Oto tak zwane subiektywne objawy ciąży:

Reklama

NUDNOŚCI I WYMIOTY

To najbardziej znany objaw, który dotyka trzy czwarte ciężarnych i trwa zwykle do ok. 14 tygodnia ciąży. Ich przyczyną jest zazwyczaj wzrost poziomu estrogenów. Nie zapomnij jednak, że objawy te mogą też wskazywać na zatrucie pokarmowe.

ZWIĘKSZONE I OBOLAŁE PIERSI

To objaw, który pojawia się kilka dni po zapłodnieniu. Wrażliwe i większe staja się zwłaszcza brodawki, które nabierają ciemniejszej barwy i staja się bardziej wypukłe. Zawdzięczasz to hormonom płciowym, które przygotowują twoje piersi do karmienia. Ale nie wszystko przesądzone. Podobne objawy poprzedzają zbliżającą się miesiączkę.

WYCZULENIE POWONIENIA

Twój węch się wyostrzył, zaczynasz wyczuwać nieznane dotąd zapachy, za to nie jesteś w stanie znieść ulubionych dotąd perfum? Są kobiety, które z kilkudziesięciu metrów wyczuwają zapach skórzanej torebki... To typowe sygnały ciąży, pojawiające się już kilkanaście dni od poczęcia.

HUŚTAWKA NASTROJÓW

Rzekłabyś: nic nowego. Przecież to efekt burzy hormonalnej, którą przeżywasz co miesiąc w postaci PMS. Nasilony niepokój, rozdrażnienie i nadpobudliwość są też charakterystyczne dla pierwszego trymestry ciąży. Wracają też niedługo przed rozwiązaniem.

ZACHCIANKI I NIECHCIANKI KULINARNE

Kolejny typowy objaw. Legendą obrosły szczególnie ogórki kiszone, w poszukiwaniu których gotowa jesteś przetrząsnąć kuchnię i wszystkie sklepy w okolicy. Organizm sygnalizuje ci zapotrzebowanie na pewne substancje i antypatię do innych. Z chęcią skonsumujesz wielkie pudełko czekoladek za to łatwiej niż dawniej wyrzekniesz się nieodłącznych dotąd papierosów i kawy. I to są zasadnicze plusy twojego stanu.

ZMĘCZENIE I SENNOŚĆ

... to najzupełniej naturalne zmiany w sytuacji, gdy twój organizm tak ciężko pracuje. Tak zwany stan błogosławiony z dobrodziejstwem inwentarza niesie zawroty głowy, zmczenie i senność. Szczególnie dolegać ci będą w pierwszym trymestrze, gdy kształtuje się łożysko. Postępuj zadość żądaniom twojego ciała i wyśpij się na zapas - przyda ci się w pierwszych miesiącach po porodzie.

Reklama

PODWYŻSZONA TEMPERATURA

Jeśli doszło do zapłodnienia, to ok. 2-3 tygodnie po owulacji twoja temperatura wzrośnie do ok. 37 stopni. Podobny objaw towarzyszy jednak przeziębieniom i infekcjom.

Pamiętaj jednak, że pewność ciąży dadzą ci tylko dostępne w aptekach testy ciążowe i badanie u ginekologa.