Oboje czujecie się rozczarowani, zmęczeni podejmowaniem kolejnych prób leczenia bezpłodności, które nie przynoszą żadnego skutku. Co zrobić, by nieco ułatwić sobie i partnerowi przejście przez te trudne chwile?

Reklama

* Prędzej czy później dwoje ludzi zaczyna słyszeć pytanie: "a kiedy będzie dzidziuś?" Otoczenie bywa w takiej sytuacji bezlitosne i oczekuje radosnej wieści o ciąży. Jednak ona nie nadchodzi. Dla pary, która ma problemy, rozmowa na ten temat z członkami rodziny bądź znajomymi może być bolesna. W takiej sytuacji po prostu wyjaśniaj, że staracie się o dziecko, ale jest to dla was bardzo delikatna kwestia i wolałabyś o tym nie mówić. Pytania w końcu po prostu ustaną.

* Bardzo prawdopodobne jest, że problemy z bezpłodnością masz tylko ty lub twój partner. Mimo to załóżcie, że to WY macie problem. We dwójkę łatwiej się zmierzyć z każdą przeciwnością losu, a to z was, które musi poddawać się leczeniu, uniknie poczucia winy.


* Jeżeli bierzesz środki hormonalne, które mają na celu zwiększenie twojej płodności, uprzedź o tym swojego partnera. Hormony mogą silnie wpływać na zmiany twojego nastroju - niech twój ukochany będzie przygotowany na to, co może go w związku z tym czekać.

*Nie przesadzaj ze skupianiem się wyłącznie na temacie ciąży. Starajcie się żyć normalnie - spędzajcie razem czas, odpoczywajcie, prowadźcie bogate życie seksualne. Stres spowodowany niemożliwością zajścia w ciążę może tylko utrudnić wasze starania o potomka.