Pomyśl o tym, jakie rozwijające kreatywność czynności możesz wykonać razem ze swoim dzieckiem. O ile posadzenie malucha przed telewizorem nie jest najlepszym pomysłem, o tyle czytanie mu książki już tak. Po pierwsze, w ten sposób doskonale rozwija się wyobraźnię - dziecko musi "dorobić sobie" obrazy do opowieści. Poza tym to wyrobi w nim nawyk czytania książek - przydatny na całe życie.

Reklama

KIEDYŚ MU TO ZAPROCENTUJE

A może upieczenie razem ciasteczka? A jesienią zrobicie zwierzątka z kasztanów? Wszystkie tego typu czynności rozwiną zdolności twojego dziecka i wyrobią w nim ciekawość świata.

Ważna rada numer 1: Niech dziecko bawi się samo. Spędzanie czasu z maluchem jest bardzo ważne, ale nie należy z tym przesadzać. Jeśli twoje dziecko ma własne, wymyślone przez siebie zabawy, które nie są dla nikogo z dorosłych zrozumiałe - to świetnie. Nie mów mu, że to głupie czy nieracjonalne. Jeśli dziecko nie będzie miało własnego świata, nie nauczy się myśleć naprawdę samodzielnie.

Ważna rada numer 2: Chwal, ale bez przesady. Warto doceniać dziecko, ale w pewnych granicach. Jeśli twój pięciolatek ledwie potrafi liczyć do dziesięciu, nie mów mu, że jest doskonały, a zachęcaj do dalszej nauki. Czasem lepiej namówić dziecko do rozwijania umiejętności, zamiast mówić mu, że jest najlepsze. Tylko bez przesadnej krytyki - przez nią twój maluch mógłby sobie odpuścić.

Ważna rada numer 3: Nie przesadzaj z zabawkami. W czasach, kiedy sklepowe półki uginają się pod ciężarem fantastycznych zabawek, trudno odmówić dziecku czegokolwiek. Ale czasem warto spróbować. Jeśli twoje dziecko dostanie piękny domek dla lalek, zabawa nie będzie zbyt rozwijająca. Jednak jeśli będzie musiało zbudować domek ze starych pudeł i kilku znalezionych w domu przedmiotów, będzie zmuszone do użycia całej swojej fantazji i kreatywności.