NAUCZ PRZEPRASZAĆ

Reklama

Kiedy jest odpowiedni czas, by dziecko poznało słowo "przepraszam"? Kiedy tylko zacznie mówić. Im wcześniej wyrobisz w dziecku odruch przepraszania, gdy zrobi coś złego, tym lepiej.

DLACZEGO WARTO?

Dziecko czasem wie, że postąpiło źle, chciałoby przeprosić rodziców, ale nie potrafi. Naucz je wyrażać smutek i mówić o wyrzutach sumienia. Nie pozwól mu tłumić tych emocji w sobie.

JAK NAUCZYĆ?

Traktuj dziecko jak partnera. Wszyscy czasem popełniają błędy, kiedy zachowasz się źle na oczach dziecka, nie zbywaj go protekcjonalnymi stwierdzeniami typu "nie wtrącaj się" czy "idź się bawić". Wytłumacz dziecku swoje zachowanie, podaj jego przyczynę i przeproś. Tylko wtedy możesz oczekiwać podobnej postawy od swojej pociechy.

NIE MÓW DO ŚCIANY

Czasem przydługie wykłady rodziców na temat właściwego postępowania mają taki efekt, jakby były wygłaszane po chińsku. Czyli żaden. Nie zanudzaj dziecka, bo nawet cię nie wysłucha, lepiej z nim porozmawiaj. Jeśli dziecko uderzy brata lub siostrę, porozmawiaj z dwójką rodzeństwa, wyjaśnij, dlaczego takie zachowanie jest nieakceptowalne. Spytaj winowajcy: "Rozumiesz? Powiedz mi teraz, dlaczego nie należy tak postępować".

NIE ZAWSZE DZIECKO JEST WINNE

Naucz dziecko przepraszać, ale nie zawsze i wszędzie. Powinno wykazać skruchę tylko wtedy, kiedy postąpiło źle. Nieakceptowalne jest, by twoje dziecko przepraszało, kiedy to ktoś robi mu krzywdę. Dlatego bardzo uważaj, by uczyło się ono ponosić konsekwencje wyłącznie za swoje błędy.