Reklama

Post przerywany polega na jedzeniu posiłków tylko w określonych godzinach doby, a przez pozostały czas trwania postu spożywanie jedynie wody, czarnej kawy lub herbaty bez cukru.

Post przerywany. Dieta, która czyni cuda?

Istnieje wiele różnych schematów postu przerywanego, z których najpopularniejsze to:

Metoda 16/8. Polega na jedzeniu w 8-godzinnym oknie czasowym (np. 8:00-16:00) i poszczeniu przez pozostałe 16 godzin.Metoda 5:2. Polega na jedzeniu normalnych posiłków przez 5 dni w tygodniu i ograniczeniu kalorii do 500-600 przez 2 dni w tygodniu.Dieta Eat-Stop-Eat. Polega na poszczeniu przez 24 godziny raz lub dwa razy w tygodniu.

Na czym polega fenomen postu przerywanego?

Chociaż dokładny mechanizm działania postu przerywanego nie jest do końca poznany, uważa się, że może on przynieść szereg korzyści zdrowotnych, takich jak:

Utrata wagi. Post przerywany może prowadzić do naturalnego deficytu kalorii, co może ułatwić odchudzanie.Poprawa kontroli poziomu cukru we krwi. Badania sugerują, że post przerywany może poprawić wrażliwość na insulinę i obniżyć poziom cukru we krwi, co może być korzystne dla osób z cukrzycą typu 2 lub prediabetyków.Zmniejszenie stanów zapalnych. Uważa się, że post przerywany może zmniejszać stany zapalne w organizmie, co może chronić przed chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca, nowotwory i choroby neurodegeneracyjne.Poprawa zdrowia mózgu. Niektóre badania sugerują, że post przerywany może poprawiać funkcje poznawcze i chronić przed chorobą Alzheimera i Parkinsona.Zwiększenie produkcji hormonu wzrostu. Post przerywany może prowadzić do zwiększenia poziomu hormonu wzrostu, który może wspomagać budowę mięśni i spalanie tłuszczu.

Czy post przerywany jest bezpieczny dla wszystkich?

Post przerywany jest ogólnie bezpieczny dla zdrowych osób dorosłych. Należy jednak zachować ostrożność, jeśli:

Masz jakiekolwiek schorzenia przewlekłe, takie jak cukrzyca, choroby serca lub choroby nerek.Jesteś w ciąży lub karmisz piersią.Masz niedowagę lub zaburzenia odżywiania.

Przed rozpoczęciem postu przerywanego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, czy jest on dla Ciebie odpowiedni.

Pamiętaj, że ten artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej.