USA to nadal mekka wielu naszych rodaków. W historię, że za oceanem można łatwo zrobić karierę i osiągnąć bogactwo, uwierzyło wielu, ale tylko nielicznym się udało. Znakomita większość nie zrobiła błyskotliwej kariery, zajmują się sprzątaniem, pilnowaniem dzieci czy pracami budowlanymi. Niestety, taki stereotyp Polaka zakorzenił się w mentalności przeciętnego Amerykanina. Ale z drugiej strony jesteśmy w USA uznawani za najlepiej pracujących i najwierniejszych pracowników. To pociesza.

Reklama

Obraz dobrego polskiego pracownika został ukazany w bijącym rekordy popularności serialu „Plotkara”. Rolę Doroty gra urodzona w Warszawie Zuzanna Szadkowski, która zaczyna robić coraz większą karierę aktorską w Stanach. Dorota jest lojalną pracownicą, która zrobi wszystko dla swojej szefowej. W odcinku, który zostanie wyemitowany 16 marca grana przez Zuzannę postać mówi nawet po polsku. Niektórzy twierdzą, że utrwalanie stereotypu Polaka wykonującego najprostsze prace psuje nasz wizerunek. Zuzanna się jednak nie zgadza z tym sądem. „Gramy to, co dostajemy. Ważne by postać miała swój charakter i nie była bezbarwna. Nie wydaje mi się, by moje role były utrwalaniem jakiegoś stereotypu” - mówi.

Szadkowska jest specjalistką od grania postaci Polek w USA. Mogliśmy już ją oglądać w serialach „Rodzina Soprano”, gdzie wcieliła się w postać Elżbiety i „Prawo i Sprawiedliwość”. W zeszłym roku zadebiutowała w filmie pełnometrażowym „Where is Joel Baum?”, gdzie zagrała... polską sprzątaczkę. Zawsze możemy się pocieszyć faktem, że Polaków w kinie amerykańskim grają nasi rodacy, a nie Rosjanie albo Słowacy.