Dawno minęły czasy, gdy kąpiel, nowy ciuch czy wizyta u fryzjera były zbędnym luksusem. Dzisiejszy Kowalski wie, że warto dobrze się prezentować. Jak wynika z danych CBOS, 9 na 10 Polaków przywiązuje dużą lub bardzo dużą wagę do własnego wyglądu. Jego znaczenie doceniają nie tylko kobiety (92 proc.), ale też mężczyźni (88 proc.).

JESTEM TAKI ŚLICZNY!

Dlaczego wygląd jest dla nas tak ważny? Trzech na czterech rodaków jest zdania, że dobra prezencja człowieka sprzyja powodzeniu w życiu osobistym i zawodowym. Co dość zaskakujące, w naszym odczuciu wygląd w pracy jest nawet ważniejszy niż w życiu osobistym. Co trzeci Polak twierdzi, że atrakcyjny wygląd praktycznie przesądza o możliwości osiągnięcia zawodowego sukcesu.

Chyba nie tak źle oceniamy nasze szanse na sukces: trzy czwarte Polaków akceptuje swój wygląd i jest zadowolonych z własnej sylwetki. Całkowitą akceptację swojego wyglądu wyraża 27 proc. z nas. Znacznie mniej jest osób zupełnie niezadowolonych z siebie w tym względzie - tylko 5 proc. ankietowanych zupełnie nie akceptuje swojej fizyczności. Nieco ponad jedna piąta nie jest z niej zadowolona.

Co ciekawe, w grupie zadowolonych przeważają mężczyźni. Aż 85 proc. panów nie widzi w sobie większych wad. Spośród tak zwanej płci pięknej zadowolonych z siebie jest znacznie mniej: 67 proc. Co prowokuje do zastanowienia, czy przydomkiem "płci pięknej" nie powinno się obdarzyć męskiej części populacji.

_________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Inaczej zdradzają mężczyźni, a inaczej kobiety
>> Romans z żonatym zniszczył jej reputację
>>> Pokaż mi swego loda, a powiem ci, kim jesteś