Zaledwie 4 proc. Polek uważa się za atrakcyjne, a praktycznie żadna nie jest w stanie przyznać, że jest piękna - wynika z badań przeprowadzonych przez Research International w 13 krajach. Podobny wyniki wśród nich miały tylko niespecjalnie atrakcyjne Japonki.

Reklama

MISTRZYNIE NISKIEJ SAMOOCENY

Dlaczego piękne kobiety tak nisko się cenią? Psychologowie odpowiedzi szukają w wychowaniu. W polskich domach nie prawi się komplementów, a zadowolenie z własnego wyglądu traktowane jest jako próżność. To głosi tradycja. Nowoczesność lansuje przyniesione z Zachodu przekonanie, że atrakcyjność fizyczna to warunek sukcesu. "W naszej kulturze propagowany jest pogląd, że tylko jako osoby piękne mamy szansę na szczęście " - mówi Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog kliniczny, psychoterapeutka. "W dzisiejszym świecie atrakcyjny wygląd liczy się nie mniej niż przymioty intelektualne" - sekunduje Anna Lewińska z firmy IQ Medica doradzającej w dziedzinie chirurgii plastycznej

MUSZĘ SIĘ POPRAWIĆ

Jak sprostać wysoko postawionej poprzeczce? Jeśli natura czegoś poskąpiła lub czas zaczyna odciskać swoje piętno, zawsze można poprawić to i owo... 13 procent Polek chętnie poddałoby się określonym zabiegom medycyny estetycznej, pod warunkiem, że byłoby je na nie stać - wynika danych zebranych przez TNS OBOP.

Uroda, choćby będąca dziełem skalpela, ułatwia karierę w nowoczesnych korporacjach i biznesie. Ale najbardziej takiego poprawienia się pragnie coś wewnątrz kobiety - usunięcie niedoskonałości urody może podnieść samoocenę w niewyobrażalnym wręcz stopniu. Kobiety, które przeszły takie operacje, mówią wręcz o uczuciu euforii.

NOWY NOS NA OSIEMNASTKĘ

Co wydaje się nam najbardziej godne poprawy? "Najczęściej wykonuję zabiegi związane z modelowaniem sylwetki poprzez liposukcję czy też wycięcie skóry i tkanki podskórnej. Mowa tu o plastyce brzucha, piersi, ramion bądź ud" - mówi dr Andrzej Bieniek. Bardzo popularne są korekcje nosa i piersi. Psychologowie ostrzegają, że takich zabiegów nie powinno się go wykonywać u osób niedojrzałych emocjonalnie, a nowy nosa czy biust to na Zachodzie coraz popularniejsze prezenty od rodziców na osiemnastkę.

CZY MOŻNA BYĆ ZBYT PIĘKNYM?

To zjawisko nie dotyczy jednak Polski. Z szacunków TNS OBOP wynika, że z usług chirurga plastycznego skorzystała do tej pory co setna Polka. I może dobrze, bo choć wszystkie badania pokazują, że atrakcyjność fizyczna wzbudza sympatię otoczenia, nikt nie lubi ludzi zbyt pięknych. Cóż, badania przeprowadzone w 2006 roku przez Pracownię Badań Społecznych wykazały, że aż 37 procent ludzi nie zaufałoby kobiecie o wyglądzie top modelki, a według blisko połowy uznała, że taka osoba traktuje ludzi z góry. Chęć nawiązania znajomości wywoływały kobiety o typowym, zwyczajnym wyglądzie.

_____________________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Czego mężczyźni wstydzą się na plaży
>>> Oto boginie w bikini
>>> Co najbardziej lubimy robić w łóżku?