Zazwyczaj nie zwracamy na niego uwagi. Jest. Czasem go przekłuwamy, bo taka jest moda, czasem pokazujemy, bo projektanci każą zakładać krótkie bluzki. A jaki jest ideał piękna pępka i tak naprawdę do czago służy?

Reklama

NIE BŁYSZCZ PĘPKIEM

Moda na piercing trwa. Przekłute uszy to właściwie standard, ale i kolczyki w języku, nosie czy pępku nie są rzadkością. Jednak badania Aki Sinkkonena z Uniwersytetu w Helsinkach udowadniają, że kobiety nie powinny zasłaniać kształtu blizny błyszczącymi ozdobami - pępek to wskaźnik formy oraz potencjału reprodukcyjnego kobiety w wieku rozrodczym. Ważny jest wygląd zarówno pępka, jak i otaczającej go skóry. "Moim zdaniem symetria, kształt i umiejscowienie pępka mogą świadczyć o potencjale rozrodczym kobiet, włącznie z ryzykiem dziedziczonych po matce zaburzeń rozwoju płodu" - twierdzi badacz.

DZIURKA CZY KULECZKA?

Wiadomo, że tak jak uszy czy paznokcie, pępki są rozmaite. Sinkkonen stwierdził na podstawie literatury przedmiotu, że najatrakcyjniejsze dla ludzi są te w kształcie literki„t", czyli wąskie i podłużne. Nie dobrze jest także, jeśli pępek jest wystający albo zbyt głęboki. Powinien być widoczny, ale nie rzucający się oczy.

Całkowity brak pępka może wywołać upiorne wrażenie, prawda? Właśnie dlatego czeska modelka Karolina Kurkowa, która ma pępek szczątkowy w wyniku nieprawidłowego zawiązania pępowiny,na wszystkich zdjęciach ma pępek „dorysowany" przez grafików.

PROFILAKTYCZNE POMIARY PĘPKOWE

Fiński badacz twierdzi, że skoro stan pępowiny jest istotny dla przebiegu ciąży, to ewentualne zaburzenia w rozwoju płodu będzie można wyczytać z wyglądu blizny. Wiele ssaków nie ma widocznego pępka. My mamy i sądzę, że jego jedyną funkcją jest sygnalizowanie zdrowia i siły - przekonuje fiński naukowiec. Dodaje także, że jeżeli jego teza zostanie potwierdzona, będzie można przeprowadzać rutynowe pomiary pępka i dzięki temu zawczasu wykryć ewentualne zagrożenia dla płodu.