Cmentarz - miejsce publiczne

Cmentarz jest miejscem publicznym i tak, jak wszędzie, obowiązują na nim pewne zasady dobrego wychowania. Jest dodatkowo miejscem spoczynku zmarłych, którym należy się szacunek. Ponadto Wszystkich Świętych to czas, w którym na cmentarzu pojawiają się tłumy.

To wszystko sprawia, że warto przypomnieć sobie, jak należy zachowywać się na cmentarzu. Dzięki temu zapewnimy sobie i innym odpowiednią przestrzeń i warunki do wspominania swoich bliskich. Ponadto unikniemy nieprzyjemnych sytuacji, a nawet konfliktów z innymi odwiedzającymi.

Reklama

Podstawowe zasady zachowania na cmentarzu

Odwiedzając groby zmarłych zachowajmy należytą powagę - odpowiednią do czasu i miejsca. Powstrzymajmy się od hałasów i żartów. Nie przeszkadzajmy innym w momentach skupienia i refleksji, kiedy myślą o tych, którzy odeszli.

Rozmawiajmy cicho i tylko w sytuacji, kiedy jest to konieczne. Dłuższe pogawędki z krewnymi i znajomymi odłóżmy na czas po opuszczeniu cmentarza. Uwagi dotyczące konkretnych wiązanek lub zniczy na grobach naszych bliskich czy też sąsiednich – zachowajmy dla siebie.

Reklama

Ponadto dopasujmy nasz strój do miejsca i okoliczności. Niech będzie skromny, elegancki i w stonowanym kolorze. Jaskrawe dresy i kwieciste sukienki lepiej zostawmy na inne okazje.

Nie palmy papierosów. Takie zachowanie oznacza brak szacunku. Ponadto dym papierosowy może przeszkadzać ludziom stojącym przy pobliskich grobach, w tym dzieciom.

Nie zaśmiecajmy terenu cmentarza. Uszkodzone znicze, zniszczone wiązanki czy wyrwane chwasty wyrzućmy do śmietników, których zazwyczaj na cmentarzach nie brakuje.

Telefon komórkowy na cmentarzu

Pamiętajmy też o kilku zasadach dotyczących telefonów komórkowych. Przed wejściem na teren cmentarza wyciszmy dźwięki. Rozmowy telefoniczne prowadźmy tylko w wyjątkowych sytuacjach. Postarajmy się odejść na bok i przeprowadzać je szybko oraz możliwie jak najciszej. Natomiast z odpowiedziami na wiadomości powstrzymajmy się do czasu opuszczenia cmentarza.

Pamiętajmy również, że robienie zdjęć nagrobków - zwłaszcza w dzień Wszystkich Świętych - nie będzie w dobrym guście.

Nie korzystajmy z słuchawek podczas przebywania na cmentarzu. Zarówno do prowadzenia rozmów jak i tym bardziej do słuchania muzyki. Tej ostatniej nie słuchajmy również oczywiście bez słuchawek.

Dzieci i ich zachowanie na cmentarzu

W czasie pobytu na cmentarzu pilnujmy naszych dzieci. Wytłumaczmy im – w sposób odpowiedni do ich wieku – gdzie się znajdują i w jakim celu przyszły. Powiedzmy, że nie jest to miejsce na krzyki, bieganie, zabawę w berka czy w chowanego.

Zwierzęta na cmentarzu

Nie zabierajmy na cmentarz zwierząt. Nie jest na to odpowiedni czas i miejsce. Zwierzęta – przede wszystkim psy –w otoczeniu wielu obcych osób mogą zacząć hałasować lub zachowywać się agresywnie. Sytuacje takie z pewnością zakłócą zadumę panującą wśród osób odwiedzających cmentarz i rozmyślających o swoich bliskich. Ponadto na wielu cmentarzach obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania zwierząt.