Badania ankietowe przeprowadzili naukowcy z Flinders University (Australia) przy wsparciu Parkrun UK - organizacji mającej na celu promowanie biegów i marszów na 5 km na całym świecie, także w Polsce, dla osób w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności.

Reklama

Ankieta została wypełniona przez prawie 2000 kobiet biorących udział w programie Parkrun w Australii, Anglii i Południowej Afryce. Wyłączono kobiety z rakiem piersi w wywiadzie. Kobiety z większym biustem uważały, że zmniejszenie rozmiaru piersi poprawi ich wydajność i udział w ćwiczeniach.

Wszystkie 56 kobiet, które przeszły operację zmniejszenia piersi w grupie 1987 ankietowanych kobiet, deklarowało prowadzenie bardziej zdrowego i aktywnego trybu życia, z częstszym udziałem w rekreacyjnych ćwiczeniach.

„Kobiety, które przeszły redukcję piersi zgłaszały zwiększoną ogólną częstotliwość i chęć do ćwiczeń w grupie oraz związaną z tym satysfakcję – zaznaczyła główna autorka, dr Claire Baxter z Flinders Medical Center. - Nasze badanie wykazało, że rozmiar piersi wpływa na nawyki związane z ćwiczeniami, a operacja zmniejszenia piersi zmienia chęć do ćwiczeń”.

Uczestnicząca w badaniu na terenie Australii Południowej profesor nadzwyczajna Uniwersytetu Flinders, Nicola Dean, wskazuje na znaczenie regularnych ćwiczeń dla osób z nadwagą i chorobą niedokrwienną serca oraz zwraca uwagę na bariery dotyczące dostępu do "mammoplastyki redukcyjnej", jak ją określono w australijskim harmonogramie świadczeń Medicare.

Więcej informacji w artykule źródłowym (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37457991/). (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ bar/