Franek ma 5 lat, gdy chce pozbyć się siusiaka. Uwielbia nosić sukienki, cekiny, bawić się lalkami. Irka wie, w jakim kraju przyszło im żyć, i ma nadzieję, że gdy Franek podrośnie, każe jej wyrzucić wszystkie sukienki z szafy. W głębi serca czuje jednak, że jej dziecko nigdy nie było Frankiem.

Reklama

Karolina pamięta kłótnie, chowanie się w zamykanej na klucz sypialni, kopanie w drzwi, krzyki. Rozwód uzyskuje dwa miesiące przed porodem. W sądzie nie wystarczy, że jest ofiarą, musi ją jeszcze dobrze „zagrać”. Udowodnić, że jesteś młodą matką, która zniosła piekło.

To historie bohaterek książki Anny J. Dudek "Znikając. Reportaże o matkach".

- Chciałam napisać o matkach. Tylko o nich. Nie o motylach w brzuchu, nie o balonach, nie o fantasmagoriach, tylko o tym, co wszystkie próbujemy, jak się okazuje, schować. O samotności, o zmęczeniu, o zdziwieniu. O wk…u. O utracie siebie i żmudnym odzyskiwaniu tożsamości w całej tej chwale bycia mamą - mówi autorka.

Autorka książki "Znikając": To nasze siostry, matki, babki

- Nie szukałam bohaterek. Nie musiałam. Były i są obok. To nasze siostry, matki, babki. Przyjaciółki, koleżanki, znajome z pracy, kobiety, które spotykamy przypadkiem, zawsze w biegu. Zmęczone, zostawione sobie same, przeoczone. Niewidzialne i oczywiste. Matki - dodaje.

- To kobiety, którym Polska mówi głośne "won", jak tylko urodzą dziecko. Albo jeszcze wcześniej. Jeśli masz za dużo na głowie – musisz sobie poradzić. Jeśli jesteś kobietą z niepełnosprawnością albo masz dziecko z niepełnosprawnością – musisz sobie poradzić. Podobnie jeśli masz depresję, nie masz pieniędzy, nie dostajesz alimentów albo wszystkiego jest po prostu za dużo, bo pomocy nie ma, ale wymagania się piętrzą - tłumaczy.

Anna J. Dudek jest dziennikarką od lat związana z "Wysokimi Obcasami". Wcześniej publikowała między innymi w "Polska The Times" i OKO.press. W pracy reporterskiej zajmuje się prawami kobiet w kontekście politycznym i społecznym, pisze o systemowym wypychaniu kobiet poza margines. Zrobiła to między innymi w książce "Poddaję się. Reportaże o polskich muzułmankach".