Ślub odbył się w londyńskiej Katedrze Świętego Pawła. Uroczystość zgromadziła przed telewizorami około 750 milionów widzów. Niemal tyle samo osób, bo 600 tysięcy, pojawiło się na ulicach Londynu.

Reklama

Uroczystość zaślubin księcia Karola i Diany Spencer poprowadził arcybiskup Canterbury Robert Runcie. Wzięło w niej udział trzy i pół tysiąca osób. Po ślubie w pałacu Buckingham wyprawiono "śniadanie weselne", na które zaproszenie otrzymało 120 osób. Następnie nowożeńcy zgodnie z tradycją wyszli na balkon i powitali wiwatujące na ich cześć tłumy. Po ślubie Diana otrzymała tytuł "Jej Królewska Wysokość Księżna Walii". Młoda para dostała 10 tysięcy prezentów i prawie 50 tysięcy listów gratulacyjnych.

Z czasem okazało się, że małżeństwo Diany i Karola jest nieudane. W 1996 roku ogłoszono rozwód. Rok później, 31 sierpnia 1997 roku, Lady Di zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu, kiedy wraz ze swym przyjacielem, egipskim milionerem Dodim Al-Fayedem, próbowała uciec przed grupą paparazzich.

Para zaręczyła się w lutym 1981 roku. Diana, o której świat usłyszał wówczas po raz pierwszy, miała 19 lat, jej narzeczony był o 13 lat starszy. Lady Di szybko podbiła serca Brytyjczyków, którzy nazwali ją "królową ludzkich serc". Zajmowała się działalnością charytatywną i dobroczynną.

Po latach okazało się, że małżeństwo Lady Diany i księcia Karola nie jest zgodne. Prasa pisała o przyczynach rozpadu związku: różnicy wieku, temperamentu i zainteresowań, a także o zdradzie Karola z jego wieloletnią przyjaciółką Camillą Parker-Bowles i romansie Diany z Jamesem Hewittem, byłym oficerem służby specjalnej Pałacu Buckingham.

W grudniu 1992 roku ogłoszono separację małżonków, w sierpniu 1996 roku - rozwód. Diana została pozbawiona tytułu "Jej Królewska Wysokość", ale zachowała godność księżnej Walii. Od byłego męża otrzymała około 20 milionów funtów odszkodowania oraz prawo do mieszkania w zajmowanym dotąd apartamencie w Pałacu Kensington.

Po rozwodzie księżna Diana jeszcze bardziej zaangażowała się w działalność charytatywną. Wspierała ludzi chorych na AIDS i raka, walczyła na rzecz zakazu stosowania min przeciwpiechotnych.

Zginęła w 1997 roku. Osierociła dwóch synów - 15-letniego wówczas Williama i 12-letniego Harry'ego. W dniu pogrzebu Diany, na ulicach Londynu żegnało ją kilka milionów ludzi. Relację z uroczystości żałobnych obejrzało około dwa i pół miliarda widzów na całym świecie.

W kwietniu 2005 roku Książę Walii Karol poślubił Camilę Parker Bowles. Po ślubie Camilla stała się Jej Królewską Wysokością Księżną Kornwalii, ale nie - Księżną Walii, ze względu na naciski ze strony mediów i społeczeństwa, że Diana "była jedyną i prawdziwą Księżną Walii". Jeżeli książę Karol wstąpi na tron, Camilla nie będzie nosić tytułu Królowej, ale zostanie "Jej Królewską Wysokością Księżną - Małżonką".