• W sklepach dostępne są różne filtry do wody pitnej. Najprostsze to dzbanki z wymiennym wkładem. Są też filtry do montażu na wylewce baterii (nakranowe) lub np. na rurze pod zlewozmywakiem.
  • Filtry dzbankowe nie wymagają podłączenia do instalacji. Dzbanki wykonane są z plastiku lub hartowanego szkła. Mają pojemność od 1 do 3 litrów. Wkłady filtrujące (np.w filtrze Brita Maxtra) zatrzymują zanieczyszczenia mechaniczne (piasek, rdzę), a wymiennik jonowy zmniejsza twardość wody i usuwa niektóre metale ciężkie (np. ołów i miedź). Węgiel aktywny obniża natomiast zawartość chloru i niektórych pestycydów.
  • Filtry nakranowe, przepływowe są łatwe w montażu. Mają wkład mechaniczno-węglowy, który oczyszcza wodę z piasku, rdzy oraz chloru i zmniejsza ilość związków organicznych. Większość nowoczesnych filtrów nakranowych ma przełącznik umożliwiający swobodne włączanie i wyłączanie filtra. Pozwala to na oszczędzanie wody przefiltrowanej, niepotrzebnej np. do zmywania.
  • Filtry do montażu pod zlewozmywakiem zapewniają dokładną filtrację mechaniczną, redukują zawartość chloru i związków organicznych. Znacząco poprawiają też smak i zapach wody.
  • Nowoczesne filtry nakranowe lub montowane na rurach łączą zalety wkładów mechanicznych i węglowych. Wśród nich do najpopularniejszych zalicza się tzw. system odwróconej osmozy uważany za najlepszą i najskuteczniejszą metodę oczyszczania wody. Tego typu filtry usuwają wszelkie zanieczyszczenia, łącznie z trującymi i rakotwórczymi związkami chemicznymi.
  • Zanim zdecydujemy się na rodzaj filtra, warto zbadać wodę. Wkład oczyszczający powinien być bowiem dostosowany do jej jakości. Badania można wykonać w laboratorkach wyższych uczelni lub firmach instalujących filtry. Radzimy też wybierać filtry, które mają atesty i certyfikaty Państwowego Zakładu Higieny.