W KINIE:

"Szczęście" Bohdan Slama, Czechy 2005, Kino Świat

"Szczęcie" to według reżysera Bohdana Slamy "opowieść o poszukiwaniu miłości, o tajemniczych, niezwykłych zmianach, jakie ona w nas powoduje". Akcja filmu rozgrywa się w północnych Czechach, w regionie, zdominowanym przez fabryki i betonowe wiadukty. Główni bohaterowie Monika, Tonik i Dasza wychowywali się razem na peryferiach ponurego miasteczna. Po latach nadal trzymają się razem i czekają aż ich los odmieni się na lepsze. Film zdobył wiele prestiżowych nagród min. Złotą Muszlą - na festiwalu w San Sebastian.

"Rodzinka Robinsonów", reż: Steve Anderson, USA 2007, Forum Film

W kolejnej przebojowej animacji Disneya, zamiast śledzić przygody różnej maści zwierzątek, oglądamy futurystyczną wizję świata przyszłości.
Wszystko zaczyna się od sieroty Leona - małego geniusza - wynalazcy przeróżnych dziwacznych gadżetów, który najbardziej marzy o rodzinie. Pewnego dnia dzięki skonstruowanej własnych sumptem machinie dostaje się do miejsca, jakiego nawet on by nie wymyślił, czyli do przyszłości. Tam zaś spotyka zupełnie niesamowitą i zupełnie nieprzewidywalną rodzinkę Robinsonów.

PŁYTY:

Katarzyna Nosowska, UniSexBlues, Universal

Czwarta solowa płyta Kasi Nosowskiej pojawiła się po siedmioletniej przerwie i wygląda na to, że będzie jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych tego roku. Przy na wskroś nowoczesnych dźwiękach łączących różne poetyki - od rocka, przez elektronikę po disco - Kasia dzieli się swoimi niebanalnymi przemyśleniami na temat natury świata, wiary i śmierci. Możemy też wysłuchać jej zaskakującej interpretacji wiersza XIX-wiecznej poetki, Emily Dickinson "My Faith Is Larger Than The Hills". Na płycie pojawia się wiele gości m.in. Stanisław Soyka, Jarosław Treliński z Raz Dwa Trzy, saksofonista Tomasz Duda oraz muzycy japońskiej grupy Papaya Paranoia. Album promuje przebojowy singiel "Era retuszera".

Justyna Steczkowska, "Daj mi chwilę" , Pomaton EMI

Steczkowska wraca na scenę po dość długiej nieobecności . Krążek "Daj mi chwilę" - ósmy w karierze piosenkarki - powstawał blisko dwa lata. Został nagrany prostymi środkami, w oparciu o tradycyjne instrumenty, takie jak: fortepian, akordeon, gitara akustyczna czy skrzypce (Justyna zagrała na nich w kilku utworach). Pierwszym singlem jest piosenka Tomka Bonarowskiego do tekstu Justyny "To tylko złudzenie (to nie miłość)". Teledysk zrealizowała Patrycja Woy Wojciechowska.


KSIĄŻKI:

"Przejrzeć facetów", Bartek Świderski, Prószyński

Dobra wiadomość dla wielbicielek czytadeł w stylu Bridget Jones. Na rynku pojawiła się kolejna wariacja na temat 30-letniej rozedrganej emocjonalnie singielki, tym razem osadzona w polskich realiach i napisana przez faceta. Główną bohaterką powieści "Przejrzeć facetów" jest młoda lekarka Kasia, która szuka prawdziwej miłości, ale wciąż pada ofiarą randkowych socjotechników, którzy ją wykorzystują i porzucają. Zaczyna marzyć o magicznym aparacie, który pozwoliłby jej uniknąć bolesnych rozczarowań - prześwietlałby dusze napotkanych mężczyzn tak, jak w szpitalu promienie rentgena prześwietlają ich ciała.
Jej życzenie zostaje spełnione... Podobno ta futurystyczna historia ma również trafić na ekrany kin.


WYDARZENIA:

Jubileusz 750-lecia lokacji Miasta Kraków, 1 czerwca, piątek, Rynek Główny, godz. 21.10

Obchody 750. rocznicy lokacji Krakowa zainauguruje wykonanie nowej kantaty Piotra Rubika do tekstu Zbigniewa Książka "Zakochani w Krakowie". Utwór, który długo przed swoją premierę wzniecił burzliwą dyskusję pomiędzy zwolennikami i gorliwymi przeciwnikami talentu blondwłosego dyrygenta, zabrzmi dzisiaj o godz. 21.10 na Rynku Głównym. Libretto "Zakochanych w Krakowie" nawiązuje do historii miasta od czasów jego powstania, poprzez okresy świetności i upadku, aż po czasy współczesne. Od strony formalnej dzieło nawiązuje do formy kantaty, gdzie recytatywy deklamowane przez Jana Nowickiego przeplatają się z piosenkami i chórami. "Mam nadzieję, że w piątek na Rynku będzie na tyle miła atmosfera, że będzie kilka bisów" - powiedział dziennikarzom Piotr Rubik. Koncert będzie transmitowany na żywo przez program 2 TVP.

Placebo, 1 czerwca, wejście od godz. 18, Warszawa, Torwar

Dzisiaj w Warszawie koncert mrocznych rockmanów lubujących się w ciemnych makijażach i niestroniących od noszenia damskich spódniczek. Dowodzone przez charyzmatycznego wokalistę, Briana Molko, Placebo zdobyło uznanie dzięki takim hitom, jak "Nancy Boy", "Pure Morning", "Every You Every Me", "Taste In Men", "The Bitter End" czy "Twenty Years". Trio występowało już w Polsce, w lipcu ubiegłego roku jako gwiazda Opener Festiwal w Gdyni.

"Miłości Fedry" Sary Kane, reż. Julia Pawłowska, 3 czerwca, niedziela, godz. 20, Warszawa, Teatr Polonia, (ul. Marszałkowska 56)

W teatrze Krystyny Jandy debiutantka Julii Pawłowska sięga po tekst przedstawicielki pokolenia brutalistów Sary Kane - jednej z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych dramatopisarek. Zdaniem młodej reżyserki "Miłość Fedry" opowiadająca o grzesznej miłości dojrzałej kobiety do swojego pasierba to po prostu jeden z najlepszych dramatów jaki kiedykolwiek napisano. "Mówi o problemie tzw. moralności, ale też o pięknie, dobru, złu, miłości" - ocenia reżyserka. W spektaklu Pawłowskiej zobaczymy Jolantę Olszewską, Pawła Domagałę, Iwonę Sitkowską, Mariusza Bulskiego i Janusza Stolarskiego.