W KINACH

Ratatuj, reż. Brad Bird

Szczurek Remy ma niezwykły talent - w mig rozpoznaje smaki i zapachy. Jego największą pasją jest gotowanie i marzy, o tym, by zostać słynnym kucharzem. Nie zniechęca go wcale to, że próbuje zrobić karierę w najbardziej szczurofobicznej profesji świata. Pewnego dnia trafia jednak do słynnego francuskiej restauracji swojego ulubionego szefa kuchni. Dzięki przyjaźni z niezdarnym pomocnikiem kuchni Liguini udaje mu się przewrócić kulinarny świat Paryża do góry nogami.

Piękność w opałach, reż. Jan Hrebejk, wyst. Ana Geislerova, Jana Brejchova

Przewrotna bajka o współczesnym Kopciuszku. Mąż Marceli, sympatyczny mechanik trudni się "uzdatnianiem” kradzionych aut. W końcu dostaje zlecenie, przez które trafia za kratki. Marcelą postawia się zaopiekować się właściciel feralnego samochodu, bogaty Czech od lat mieszkający we Włoszech. W słonecznej Toskanii Marcela będzie musiała dokonać trudnego wyboru pomidzy przystojnym mężem a hojnym, choć nieco podtatusiałym milionerem.

"Imiennik", reż. Mira Nair, wyst. Kal Penn, Tabu, Irfan Khan

Ekranizacja powieści Jhumpy Lahiri pod tym samym tytułem - to minisaga rodziny Ganguli. W wyniku zawarcia związku małżeńskiego zaaranżowanego przez ich rodziców, Ashoke (Irrfan Khan) i Ashima (Tabu) przenoszą się z upalnej Kalkuty do wietrznego Nowego Jorku, by zacząć wspólne życie. Niemal całkowicie sobie obcy żyją na obcej ziemi, ale ich relacje zmieniają się, kiedy Ashima rodzi syna. Kiedy trzeba szybko wybrać imię chłopcu, Ashoke decyduje się na Gogola ku czci znanego rosyjskiego pisarza. Imię, to w tajemny sposób łączy się z przeszłością, ale i - jak żywi nadzieję Ashoke - z lepszą przyszłością. Ale życie nie jest dla Gogola (Kal Penn) tak proste, jak życzyliby mu jego rodzice. Jako amerykański nastolatek musi nauczyć się balansowania na cienkiej linii między swoimi bengalskimi korzeniami i amerykańskim otoczeniem, by swą własną tożsamość.

Pora umierać, reż. Dorota Kędzierzawska, wyst. Danuta Szaflarska

Przewrotny film o starości, odchodzeniu i zapominaniu. Pełna życia i poczucia humoru kobieta pod koniec życia musi zmierzyć się nie tylko z teraźniejszością, ale i z przeszłością. Wygrywa, czy przegrywa życie? Nawet jeśli zadaje sobie wprost to pytanie, to nigdy na nie nie odpowiada... Aniela z ironicznym uśmiechem patrzy na rzeczywistość i tym uśmiechem właśnie rozprawia się ze swoją samotnością.


DVD

Prosto w serce, romantyczna komedia, USA 2006
obsada: Hugh Grant, Drew Berrymore

Alex Fletcher (Hugh Grant) to gwiazdor lat 80-tych, który zarabia na życie wykonywaniem znanych przebojów. Piosenkarka Cora Corman proponuje mu napisanie utworu, który mają zaśpiewać w duecie. I tu właśnie pojawia się problem - Alex nigdy nie pisał tekstów. Na szczęście pojawia się Sophie Fisher (Drew Berrymore), pracująca dla piosenkarza, urzekająco ekscentryczna ogrodniczka... Dziewczyna, która wciąż pamiętająca swój nieudany związek, z niechęcią podchodzi do współpracy z Aleksem. Kiedy jednak chemia zaczyna działać z całą mocą, oboje muszą stawić czoła swoim obawom, by odnaleźć miłość i osiągnąć sukces. Cena: 64,99 zł

Krew jak czekolada, horror, USA 2005,
obsada: Agnes Bruckner, Oliver Martinez, Hugh Dancy

Wampiryczny Romeo i Julia w adaptacji gotyckiej powieści Annette Curtis Klause. W Bukareszcie, podczas pełni księżyca, grasują wilkołaki. Nie są to jednak dzikie bestie opętane żądzą krwi, lecz istoty jak najbardziej cywilizowane, które w świetle dnia żyją życiem zwykłych szaraków, prowadząc choćby fabrykę czekoladek. I tylko zakochują się w niewłaściwych... ludziach.

Cena: 39.90 zł
Kroki w chmurach, romans, Indie 2000
obsada: Aishwarya Rai
(była miss świata), Abhishek Bachchan

Jadąc do domu i do ukochanej, oficer wojska Karan Khanna (Abhishek Bachchan) pomaga w kłopocie młodej, pięknej dziewczynie. Sahiba (Aishwarya Rai) musi uciekać z akademika, gdzie była świadkiem morderstwa. Nie może też wrócić do domu, z którego odeszła wbrew woli rodziny...
Kto pomoże praktycznie bezdomnej dziewczynie? Jak zachowa się Karan? Czy Sahiba będzie mogła wrócić na łono rodziny?

Cena: 39,90 zł


Monologi Waginy, komediodramat, USA 2005
obsada: Eve Ensler, Steven C. Lawrence

Wagina zrewolucjonizowała życie Eve Ensler. I nie tylko jej. Amerykanka najpierw spisała bezpruderyjne monologi w monodram, który dał jej prestiżową nagrodę OBIE. Inscenizowane z udziałem gwiazd (Close, Winslet i Streep) te same "Monologi waginy" zapoczątkowały ruch V-Day,skierowany przeciwko przemocy wobec kobiet. Wreszcie trafiły na DVD i pod strzechy.

Cena: 54,90 zł

KSIĄŻKI


Wszystko z miłości, Roma Ligocka, Wydawnictwo Literackie

Tom felietonów popularnej malarki i pisarki Romy Ligockiej, autorki m.in. "Dziewczynki w czerwonym płaszczyku" i "Kobiety w podróży". Autorka wnikliwie przygląda się codzienności, skupiając się na sprawach pozornie błahych, rozważając konsekwencje decyzji, jak są udziałem każdego z nas. Z właściwą sobie wrażliwością zaprasza czytelników do refleksji. To jedna z tych książek - czarodziejskich kuferków ze skarbami, do których zawsze warto zaglądać. Czy musisz podjąć ważną życiową decyzję lub też właśnie przeżywasz rozstanie z kimś bliskim, czy po prostu czujesz się zwyczajnie smutna i samotna, Roma Ligocka wskaże drugie dno każdej z sytuacji i pokaże zaskakujące aspekty rzeczywistości.

Cena: 29,99 zł

Nie ma się z czego śmiać, Stefania Grodzieńska, Latarnik

Jeśli odczuwasz jesienne przygnębienie, sięgnij po książkę, która poprawi Ci humor. Opisując swoje życie, autorka balansuje na cienkiej granicy między twardą rzeczywistością a wielką potrzebą wykrzesania z niej komizmu. Lekkość, wdzięk i charakterystyczne przymrużenie oka to niedołączne cechy jej pisarstwa, pełnego pogodnych, sympatycznych ludzi i nadzwyczajnie pomyślnych zbiegów okoliczności.

Cena: 34,90 zł

Księżyc w nowiu, Stephenie Meyer, Wydawnictwo Dolnośląskie

Na tę książkę, dalszy ciąg bestsellerowego "Zmierzchu", czekały z niecierpliwością tysiące czytelników z kilkudziesięciu krajów świata. Od wielu miesięcy obie powieści znajdują się w czołówce listy bestsellerów "New York Timesa”, a nakład trzeciej z cyklu osiągnął w USA milion egzemplarzy. Podobnie jak pierwsza powieść o nastoletniej Isabelli Swan "Księżyc w nowiu" jest połączeniem romansu z trzymającym w napięciu horrorem, w którym rozterki zakochanej dziewczyny przeplatają się z opisami mrożących krew w żyłach niesamowitych wydarzeń.

Cena: 29,90 zł

Wszystko jest względne, Stephen King, Prószyński

Nie lada grata dla miłośniczek grozy, czyli 14 opowiadań mistrza horroru. W tajemniczym świecie bohaterowie będą walczyć ze stadem wampirzyc, uciekać przed obławą FBI, spotkają wędrujacych nieboszczyków i trafią do pokoju hotelowego, w którym od lat dochodzi do makabrycznych wypadków. Te kobiety, które lubią się bać, na pewno będą usatysfakcjonowane.

Cena: 29,90 zł

Zakochany duch, Jonathan Carrol, Salamandra

"Duch zakochał się w kobiecie nazwiskiem German Landis. Gdyby ciągle miał serce, zatrzepotałoby w nim na sam dźwięk tego niebywałego, dziwnego imienia".

Czy człowiek może przeżyć swoją śmierć? Ben Gould nie od razu zrozumiał, że jako jeden z nielicznych tego dokonał. W niebie też zdarzają się awarie... Zanim przyzna, że ten fakt jest dla ludzi szansą na duchowy rozwój, będzie musiał sobie poradzić z niebezpiecznym włóczęgą, Aniołem Śmierci i bolidem Formuły 1. Na szczęście może liczyć na pomoc ludzi i zwierząt, które go kochają...
Czy zakochany duch jest jednym z kilku jego sprzymierzeńców czy wrogiem?

Cena: 33 zł