Zbiórkę organizuje 18 Banków Żywności w różnych regionach Polski. 12 tys. wolontariuszy w 1,5 tys. sklepach będzie zachęcać klientów do przekazania dodatkowych zakupów do koszy zbiórkowych. Zebrana żywności trafi do kilkudziesięciu tysięcy osób będących w trudnej sytuacji materialnej.

Reklama

"Wielkanocna Zbiórka Żywności" jest coroczną akcją organizowaną przez Banki Żywności. Produkty zebrane w trakcie akcji zostaną przekazane lokalnym fundacjom i stowarzyszeniom, które m.in. prowadzą jadłodajnie, ośrodki pomocy, wspierają osoby chore, rodziny i dzieci.

W tym roku "Wielkanocna Zbiórka Żywności" organizowana jest przez Banki Żywności w: Elblągu, Częstochowie, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Lesznie, Olsztynie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Pile, Poznaniu, Rudzie Śląskiej, Siedlcach, Suwałkach, Tarnobrzegu, Tczewie, Toruniu, Gdańsku, Kielcach, Zielonej Górze (w tym mieście w dniach 15-16 kwietnia).

Banki Żywności w Warszawie, Ciechanowie oraz Koninie, zamiast tradycyjnej zbiórki żywności w sklepach, organizują specjalne akcje. W Warszawie, w ramach Akcji "JAJO", 17 kwietnia, w Niedzielę Palmową, w warszawskich kościołach będą zbierane jaja. Akcji towarzyszyć będzie festyn malowania pisanek, który odbędzie się w Akademii Sztuk Pięknych. Podczas zeszłorocznej akcji zebrano ponad 33 tys. jaj.

Bank Żywności w Koninie, w dniach 10-15 kwietnia, organizuje zbiórkę w szkołach. Odbiorcami pozyskanych produktów będą organizacje, ośrodki i placówki pomagające potrzebującym, głównie dzieciom, a także same szkoły. W ubiegłym roku Bank Żywności w Koninie zebrał w ten sposób 9 ton żywności. Bank Żywności w Ciechanowie 11 kwietnia organizuje mecz piłki nożnej pod hasłem "Mecz z jajem", na który będzie można wejść, płacąc za wstęp przyniesionymi artykułami spożywczymi.

"Pomoc świąteczna Banków Żywności dociera do kilkudziesięciu tysięcy osób w Polsce. Sytuacja na rynku żywności jest coraz trudniejsza, podstawowe produkty spożywcze drożeją z dnia na dzień. Liczę na ofiarność Polaków i drobny gest, który może uczynić wiele dobrego" - zachęca do udziału w zbiórkach prezes Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski. Najbardziej potrzebne są artykuły spożywcze o długim terminie ważności, takie jak cukier i olej, a także wszystkie produkty niezbędne do przygotowania świątecznych potraw, np. konserwy warzywne, mięsne.

Podczas zeszłorocznej "Wielkanocnej Zbiórki Żywności" Banki Żywności zebrały ponad 252 ton artykułów spożywczych, które trafiły do najuboższych. Szczegółowych informacji o zbiórkach udzielają poszczególne Banki Żywności, do których kontakty dostępne są na stronie: www.bankizywnosci.pl.

Federacja Polskich Banków Żywności jest organizacją pożytku publicznego, której misją jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności oraz niedożywieniu w Polsce. Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza 27 Banków Żywności działających na terenie całego kraju. Banki Żywności udzielają bezpłatnej pomocy żywnościowej ponad 3,4 tys. organizacjom i instytucjom społecznym, za pośrednictwem których trafia ona do blisko miliona osób najbardziej potrzebujących. W 2010 r. Banki Żywności przekazały łącznie ponad 68 tys. ton artykułów spożywczych.