5 wyrażeń z liczebnikami, w których prawie na pewno robisz błędy
1 "Wygrana była kwestią jednego procenta głosów." POPRAWNA FORMA: Wygrana była kwestią jednego procentu głosów. UWAGA: Rzeczownik procent w połączeniu z liczebnikiem nie odmienia się w mianowniku, dopełniaczu i bierniku. Liczebnik "1" stanowi wyjątek!
Shutterstock
2 "17 czerwca Jan obchodzi swoje 25-te urodziny". POPRAWNA FORMA: 17 czerwca Jan obchodzi swoje 25 urodziny. UWAGA: Jeśli z kontekstu zdania nie wynika, że liczebnik zapisany cyfrą należy odczytać jako porządkowy, oznaczamy go kropką, nigdy przez dopisanie końcówek do cyfr.
Shutterstock
3 "Jego nowy dom był 2,5 raza większy od starego." POPRAWNA FORMA: Jego nowy dom był 2,5 razy większy od starego. UWAGA: rzeczownik "raz" w połączeniu z liczebnikiem ułamkowym do wartości 2,5 ma formę "raza" (pół raza, półtora raza). Powyżej przyjmuje formę "razy".
Shutterstock
4 "To wydarzenie miało miejsce w latach XX-tych XIX wieku." POPRAWNA FORMA: To wydarzenie miało miejsce w latach 20. XIX wieku. UWAGA: zasada taka jak przy zdjęciu nr 3.
Shutterstock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję