W tym roku tych groźnych owadów ma być wyjątkowo dużo. Właśnie z powodu ciepłej zimy. Przez mrozy giną zwykle larwy i dorosłe owady, które są niebezpieczne dla ludzi. Niestety, nie w tym roku.

Przyrodnicy alarmują, że zimę w niezłej kondycji przetrwały samice szerszeni i zaczyna pojawiać się wyjątkowo dużo gniazd tych agresywnych owadów. Szerszenie są szczególnie niebezpieczne. W przeciwieństwie do pszczół mogą żądlić wielokrotnie i nie giną. Ich jad zawiera substancje, które powodują piekący ból. A użądlenie może być nawet zabójcze.

Reklama

U osób bardziej wrażliwych jad wywołuje gwałtowny spadek ciśnienia krwi, niekontrolowane skurcze mięśni i duszności. Jeśli pomoc nie nadejdzie dość szybko, ukąszony może nawet umrzeć. Zwłaszcza jeśli jest uczulony na jad owadów. Szczególnie niebezpieczne są ukłucia w okolicach twarzy, szyi i naczyń krwionośnych, wówczas reakcja może być natychmiastowa: od osłabienia i swędzenia skóry, do duszności, zaburzeń wzroku i utraty przytomności.

Szerszenie zakładają gniazda w pobliżu ludzkich domów: na poddaszach, w altanach, budynkach gospodarskich, a także w dziuplach starych drzew w pobliżu zbiorników wodnych. Pojawiają się nawet w wielkich blokowiskach, gdzie przez okna wpadają do mieszkań. W przeciwieństwie do os żądlą także nocą. Nie boją się niczego i gotowe są atakować wszystko, co stanie im na drodze. Są trudne do zabicia. Uderzenie gołą dłonią szerszenia zawsze kończy się użądleniem, po którym zwykle następuje atak całej eskadry zaalarmowanych owadów. Dzieje się tak, bo umierający owad wydziela substancję chemiczną, której zapach przyciąga jego rozwścieczonych towarzyszy.

Reklama

Jak się bronić? Przede wszystkim nie prowokować owadów. W miejscach, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo spotkania szerszeni, nie należy nosić jaskrawych ubrań, używać silnie pachnących perfum i dezodorantów ani chodzić boso po trawie.

Tak poluje szerszeń:

  • Szerszenie przyciąga zapach mięsa i jaskrawe kolory
  • Kiedy znajdzie ofiarę, zbliża się do niej i wysuwa żądło z odwłoka. Mięśnie są w każdej chwili gotowe wbić żądło w ciało ofiary
  • W chwili ataku szerszeń wbija żądło i wstrzykuje jad przez kanał w żądle. Może użądlić nawet kilka razy
  • Gdy dojdzie do ukąszenia jad wywołuje straszny ból. Toksyny atakują układ nerwowy i układ krążenia. W miejscu ukąszenia powstaje rana i rozprzestrzenia się stan zapalny