Inne
Reklama

W KINACH

Inne

Zaczarowana, reż.: Kevin Lima; wyst: Amy Adams, Patrick Dempsey, James Marsden, Susan Sarandon

Piękna i dobra księżniczka chce poślubić szlachetnego królewicza. Jednak wredna macocha dybie na piękne dziewczę i z bajkowej scenerii przenosi ją wprost do Nowego Jorku. Dalszy ciąg łatwo sobie wyobrazić. Zderzenie mentalności i zachowań rodem z opowiastek dla dzieci z wielkomiejskimi realiami ma opłakane skutki dla bajkowych bohaterów (w ślad za księżniczką na Manhattan trafiają także jej wybranek oraz macocha). A nam widzom, zapewnia doskonałą zabawę. Bo to zderzenie jest źródłem celnych, choć chwilami bezlitosnych żartów z popularnych schematów, które znajdziemy w każdym filmie wytwórni Disneya.

Inne

Ostrożnie, pożądanie, reż: Ang Lee; wyst: Tony Leung, Tang Wei, Joan Chen

Ang Lee opowiedział pozornie męską historię - o wojnie i polityce, ale przewrotnie w jej centrum umieścił jednak kobietę i przyjął melodramatyczną konwencję opowiadania. To wzruszający film, jednak daleko mu do ckliwości. Utrzymany w dusznym, mrocznym klimacie erotyczny thriller Akcja rozgrywa się na przełomie lat 30. i 40. roku w okupowanym przez Japończyków Szanghaju. Młoda studentka angażuje się w działalność na rzecz wyzwolenia Chin. Jej zadaniem jest zbliżenie się do wpływowego kolaboranta pana Yee. Z czasem zaciera się dla niej granica między lojalnością wobec powierzonego jej zadania, a dziwacznym uczuciem do swojego wroga i oprawcy (pan Yee jest równie gorliwy w biciu więźniów politycznych, co sadystycznych eksperymentach w łóżku). W mrocznej atmosferze filmu nie znajdzie się miejsce na jedyną właściwą decyzję młodej bohaterki. Zanim dziewczyna zdąży zrozumieć, kim jest, już musi udawać kogoś innego. Równie tragiczny okazuje się jej kochanek. Pan Yee znalazł się w punkcie bez wyjścia. Jest pod ścianą, od której może się tylko odbijać i tam właśnie - w ślepy zaułek - ciągnie swoją kochankę. Ten pozornie zły charakter padł ofiarą własnej autokreakcji - wmówił sobie, że nie ma uczuć, że przetrwanie jest jego jedynym priorytetem i dąży do niego, nawet za cenę popadnięcia w szaleństwo.

Inne

Motyl i skafander, reż.: Julian Schnabel, wyst.: Mathieu Amalric, Emmanuelle Seigner

44-letni były redaktor naczelny magazynu "Elle” w skutek ciężkiego wylewu, który spowodował całkowity paraliż, zapadł na rzadko spotykany stan neurologiczny zwany LIS (locked in syndrome). Bauby odżywiany sondą, oddychający dzięki tracheotomii, podyktował książkę-spowiedź, używając jedynej ruchomej części ciała - powieki lewego oka. Przez prawie rok sekretarka recytowała mu alfabet ułożony w porządku najczęściej używanych w języku francuskim liter. Gdy trafiała na właściwą, autor mrugał. Jego „Skafander i motyl” stał się wielkim wydarzeniem i, jak się okazało, jedyną nitką, która trzymała sparaliżowanego człowieka po stronie żywych. Spojrzenie na siebie z dystansu, u progu nieuchronnej śmierci, pozwala autorowi na oczyszczenie, ale też fantazjowanie, usprawiedliwianie, wytłumaczenie, pokazanie, że jego życie było coś warte. Jean-Dominque Bauby napisał piękne, choć ironiczne epitafium, mając władzę nad tym, jak zostanie zapamiętany.

KSIĄŻKI

Inne

Arytmia uczuć, Dorota Wellman, Janusz Wiśniewski, G+J

Znana z ciętego języka dziennikarka telewizyjna zadaje intrygujące pytania znanemu pisarzowi i naukowcowi. Dowiadujemy się, co jest dla autora ważne, czym jest dla niego samotność, smutek, miłość i związek z kobietą. Poznajemy jego dzieciństwo, czasy szkolne i rodzinę. Słuchamy, jak mówi o Polsce swojej młodości oraz Nowym Jorku oglądanym z perspektywy stypendysty. Co czuje Janusz Leon Wiśniewski jako emigrant? Jak rozumie tajemnicę niezwykłej popularności i swoich książek i jak je tworzy? Rozmowy o emocjach, teoriach naukowych i doświadczeniach przeplatają się z niezwykłymi opisami rzeczywistości.

Reklama
Inne

Coś niebieskiego, Emily Giffin, Wydawnictwo Otwarte

Co zrobić, gdy wspaniały mężczyzna, z którym chcesz spędzić życie, okazuje się daleki od ideału? Czy lekarstwem na zranioną dumę powinien być nowy związek? Jakie są szanse na to, że beztroska kobieta stanie się nagle odpowiedzialną matką?

Darcy ma wszystko, o czym marzą kobiety - urodę, seksapil, męskie zainteresowanie, wyczucie stylu, świetną pracę, przystojnego i bogatego narzeczonego. A także lojalną przyjaciółkę Rachel.

Tydzień przed ślubem Dex rzuca Darcy. Ona przyjmuje to w miarę spokojnie. Jednak gdy dowiaduje się, że zdradził ją z Rachel, w której zakochał się z wzajemnością, wpada we wściekłość. Obwinia oboje o rozpad swego narzeczeństwa, choć sama ma romans z drużbą Deksa, Marcusem, i spodziewa się jego dziecka.

Coś niebieskiego ukazuje dalsze losy Darcy i Rachel, bohaterek powieści Coś pożyczonego. To historia przyjaźni i zdrady pokazana z perspektywy Darcy, ale przede wszystkim powieść o wewnętrznej przemianie, dojrzewaniu do macierzyństwa i miłości.

Cena: 29,44 zł

Inne

W dniu, w którym przyjdziesz po mnie..., Grzegorz Przemyk, Wydawnictwo Świat

Jego twórczością zachwycał się Jan Paweł II i ks. Jerzy Popiełuszko.

Ks. Twardowski powiedział o nim: "Rośnie nam poeta". Niestety ani nie dorósł, ani nie zdążył w oficjalnym nurcie opublikować swoich wierszy. Grzegorz Przemyk, dziewiętnastoletni maturzysta, zamordowany przez Milicję w 1983 roku, dziś, po ponad dwudziestu latach od tragicznej śmierci, doczekał się niezwykłej książki, złożonej z poezji, wspomnień i nigdy wcześniej nie publikowanych zdjęć.

"W dniu, w którym przyjdziesz po mnie" to bogaty wybór wierszy poety, rzeczowo opracowany przez badacza literatury, Wiesława Budzyńskiego (także eksperta od twórczości Baczyńskiego i Schulza). Budzyński zadbał o stronę merytoryczną i bibliologiczną tomu, tworząc pozycję, dzięki której Przemyk zajmie na stałe miejsce w historii polskiej literatury, również w świadomości jego dzisiejszych rówieśników.

Cena: 24 zł

Inne

Obsesje, Didier van Cauwelaert, Wydawnictwo Literackie

Powieść francuskiego pisarza, laureata m.in. Nagrody Goncourtów i Nagrody Moliere'a, to propozycja dla wszystkich kochających sensację, intrygę i tajemnicę. Zawarte w książce opowieści o członkach pewnej rodziny układają się w pełne magnetyzmu historie fascynacji i niebezpiecznych namiętności. Dla wszystkich, które wiedzą, co to fatalne zauroczenie...

Cena: 34,90 zł

PŁYTYInne / 1996-98 AccuSoft Inc., All right

Love In The Times Of Cholera (Miłość w czasach zarazy), różni wykonawcy

Ścieżka dzwiękowa do filmu "Miłość w Czasach Zarazy" opartego na powieści Gabriela Garcii Marqueza. Oprócz nastrojowej muzyki filmowej autorstwa Antonio Pinto znajdziemy na niej 3 piosenki śpiewane przez Shakirę - znany już utwór Pienso En Ti oraz dwie zupełnie nowe kompozycje - Hay Amores i Despendida, za którą wokalistka otrzymała nominację do Złotego Globu.

Cean: 69,99 zł

Skłamałabym, Anna Maria Jopek

Maxisingiel, którym Anna Maria Jopek i Marcin Kydryński podsumowują rok poświęcony projektowi ID. Z tej okazji otrzymujemy krażek, który otwiera kompozycja Skłamałabym - liryczna piosenka Marcina Kydryńskiego o miłości szczęśliwej. Następnie zaś w pięciu niepublikowanych wcześniej utworach nagranych podczas "Platynowych" sesji obok wokalistki powracają największe postaci współczesnej muzyki jazzowej i okołojazzowej: Richard Bona, Christian McBride, Tord Gustavsen, Dhafer Youssef, Manu Katche, Mino Cinelu i wiele innych. To piękne, oryginalne i niepowtarzalne kompozycje, dla których co prawda na koncepcyjnie zamkniętym ID z wielu względów zabrakło miejsca, lecz po miesiącach spędzonych w szufladzie nareszcie ujrzały światło dzienne.

Cena:18 zł