Według danych Głównego Urzędu Statystycznego co trzecia Polka żyje samotnie. Wśród singielek dominują kobiety młode, z wyższym wykształceniem, i żyjące w dużych miastach. Z raportu „Polki same o sobie” wynika, że 30 proc. polskich singielek jest zadowolona z życia w pojedynkę, a związek z mężczyzną nie jest im potrzebny do szczęścia. 10 proc. badanych deklaruje, że wystarczają im flirty i przygodne relacje seksualne.
Zdaniem ekspertów polskie singielki borykają się z wieloma problemami w zakresie życia seksualnego. Wynika to przede wszystkim z wciąż obowiązujących norm kulturowych. W polskim systemie wartości nie ma wzoru samotnej kobiety, która nie jest w relacji i ma udane życie seksualne.
– Bycie aktywną seksualnie singielką w dzisiejszych czasach to ogromne wyzwanie. A jeszcze większym wyzwaniem jest bycie aktywną seksualnie singielką z udanym życiem seksualnym. Wyzwań jest naprawdę dużo – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Karo Akabal, sex coach. – Najczęściej jednak te kobiety nie miały nigdy okazji, żeby zbudować sobie swój system wartości wokół seksu, intymnych relacji.
Zdaniem ekspertki w polskiej mentalności utrwaliło się przekonanie, że kobieta powinna uprawiać seks tylko z jednym mężczyzną, którego w dodatku obdarza uczuciem. Wiele singielek nie jest w stanie odżegnać się od tego poglądu i nie odczuwa satysfakcji z życia erotycznego. Angażując się w liczne, przygodne relacje seksualne, mają poczucie winy oraz odczuwają wstyd. Dlatego eksperci radzą, by każda kobieta żyjąca w pojedynkę zbudowała własny, indywidualny wzorzec wolnej, zadowolonej z życia singielki. Z raportu „Polki same o sobie” wynika, że 50 proc. badanych nie wyklucza wejścia w kolejny związek.
– Czasem wprost mówią, że szukają partnera na całe życie. I dla tych kobiet aktywność seksualna biegnie równolegle do ścieżki poszukiwania partnera. Tutaj zaczynają się perturbacje, ponieważ kiedy spotykamy interesującego partnera, to do końca nie wiemy, czy możemy realizować z nim swoje seksualne pragnienia, czy też wchodzimy na tę ścieżkę – co jest również kulturowo bardzo mocno zakorzenione – budowania relacji – mówi Karo Akabal.
Zdaniem ekspertki wiele Polek wciąż uważa, że kandydat na męża nie będzie przychylnie patrzył na swobodne zachowanie seksualne partnerki. Dlatego w przygodnych relacjach kobiety zachowują się znacznie aktywniej i swobodniej, dążąc do uzyskania maksymalnej przyjemności z seksu. W relacjach z mężczyzną, w którym widzi przyszłego partnera, a nawet męża, znacznie bardziej kontroluje samą siebie. Takie zachowanie także uwarunkowane jest kulturowo.
– Jedynym remedium, niestety, jest decyzja o głębokim, intensywnym osobistym rozwoju w obszarze seksualności i intymnych relacji. Ta seksualna reedukacja i miłosna reedukacja, żeby stworzyć naprawdę głęboko w nas zakorzeniony wzorzec tego, czego pragniemy w seksie i miłości – mówi Karo Akabal.
Zdaniem ekspertki bez takiej edukacji Polkom będzie bardzo trudno odnaleźć się w świecie, który z jednej strony oferuje bogactwo seksualnych doznań i swobodnego życia, a z drugiej – ogranicza kobietę poprzez zakorzenione w wielowiekowej tradycji i kulturze schematy zachowań i wzorce moralne.