Pavlova nadziewana kiwi i bananami

Przepis dla 4 osób
czas przygotowania 35 min (pieczenie 25 min)

Czego potrzebujemy:
4 białka, 165 g cukru pudru przesiewanego, 1 łyżeczka mąki kukurydzianej, 1 łyżeczka octu białego, 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego, 300 ml śmietany 36 procent, 2 duże banany, 3 kiwi, 1 cytryna, margaryna do nasmarowania foremki, papier pergaminowy

Jak to zrobić:
Rozgrzej piekarnik do 160 stopni C z termoobiegiem (bez termoobiegu 180 stopni C). Przygotuj prostokątną foremkę nasmarowaną margaryną, połóż na nią pergamin. Pergamin powinien wystawać po bokach foremki. Ułatwi ci to później wyjęcie bezy z foremki. Ubij w mikserze na sztywno 4 białka, dodaj odrobinę soli i mieszaj dalej.

Do miksera dodaj: 1 łyżeczkę cukru pudru, mąkę kukurydzianą, cały czas mieszaj. Następnie dodaj 3-5 kropli ekstraktu waniliowego i 2-3 krople octu, mieszaj. Ocet spowoduje, że bezy bardzo ładnie urosną. Masę z miksera przelej na środek foremki. Za pomocą szpatułki spłaszcz masę na foremce (przypomina to pracę murarza). Beza musi być płaska, będzie się łatwiej rolowała. Włóż foremkę do rozgrzanego piekarnika na 20-25 minut. Kiwi obierz ze skórki i pokrój w talarki. Pokrój banany w talarki, odrobinę na ukos. Aby banany nie ściemniały, skrop je cytryną. Pomieszaj skropione banany.

Ubij śmietanę na sztywno w mikserze bez dodawania cukru. Na stół połóż papier pergaminowy i posyp go cukrem pudrem, aby się beza do niego za chwilę nie przykleiła. Wyjmij foremkę z piekarnika, łapiąc za pergamin, odwróć bezę wierzchem do wysypanego cukru pudru. Delikatnie spłaszcz bezę szpatułką lub ręką. Rób to bardzo ostrożnie, aby bezy nie złamać. Łatwiej ją spłaszczyć, gdy jest jeszcze ciepła. Odklej delikatnie pergamin z bezy. Nożem wyrównaj jej brzegi. Ubitą śmietanę rozłóż na bezie za pomocą szpatułki. Ułóż poziomo owoce na bezie. Najlepiej na zmianę: jedna linia kiwi, kolejna bananów itd. Zostaw na końcu jedną linię śmietany bez owoców, aby rolada się łatwiej skleiła. Za pomocą pergaminu zroluj bezę z owocami, bardzo delikatnie naciskając, aby uformować zbitą roladę. Wydostanie się na zewnątrz linia owoców - nie szkodzi, zdejmij je na bok. Możesz je zjeść. Roladę włóż do lodówki. Nie trzymaj jej tam zbyt długo.


Przepis Pascala Brodnickiego pochodzi z archiwalnego wydania Kobiety Fakt (28) 77/06 (31.03.2006).