Ile domów, tyle sposobów na wigilijny kompot z suszu. Ten tradycyjny przygotowuje się zwykle z suszonych jabłek, gruszek, śliwek (najlepiej polskich odmian) i moreli. Do kompotu doskonale nadają się suszone figi, jego smak świetnie podkreślą też suszone plasterki kwaśnej, aromatycznej pigwy.

Reklama

Przygotowania kompotu najlepiej zacznij dzień przed wigilią. Wieczorem zalej owoce lekko ciepłą, przegotowaną wodą. W wigilijny poranek zagotuj, doprawiając według uznania cukrem i sokiem z cytryny, i odstaw do ostygnięcia. Jeśli lubisz korzenne aromaty, dodaj podczas gotowania kawałek kory cynamonu i kilka goździków. Do gorącego jeszcze kompotu możesz też wrzucić pokrojone plastry cytryny lub pomarańczy.

Kompot z suszu o niekoniecznie kojarzącym się z wigilią smaku przygotujesz z suszonych jabłek, moreli i bananów. W tym przypadku również namocz owoce wcześniej, a po zagotowaniu dopraw cytryną.

Jest jeszcze inny sposób na przygotowanie kompotu. Namoczone owoce odcedź, a zlaną wodę zagotuj z cukrem i sokiem z cytryny. Wrzącym syropem zalej owoce i odstaw do ostygnięcia. Wykorzystując tę metodę, pamiętaj, aby moczyć owoce nieco dłużej (nawet do 20 godzin).

Kompot można podawać w salaterkach razem z owocami, lub sam bez owoców w dzbanku. Aby był klarowny, wystarczy go przecedzić przez gazę.