Amerykańscy eksperci od zakupów i finansów radzą, jak uniknąć nieuczciwych sprzedawców i nie dać się naciągnąć na niepotrzebne zakupy. Te sposoby sprawdzą się także u nas

Reklama

1) Zrób listę zakupów.
Tylko sporządzenie dokładnego planu przygotowań i zapisanie ile na co możemy wydać sprawi, że nie będziemy musieli się zadłużać. Taka lista sprawi, że dokładnie znamy swój budżet i wiemy na jakie zakupy nas stać. Jedynym problemem jest to, by się swego planu wydatków kurczowo trzymać, a nie ulec promocjom.

2) Uważaj na dziwne promocje
Tani sprzęt nie zawsze oznacza dobry. Zdaniem znawców, do strefy niskich cen trafiają zawsze najgorsze i najstarsze modele. Dlatego, gdy zobaczymy sprzęt w niskich cenach, warto wrócić do domu i poczytać o modelu, by nie paść łupem nieuczciwych sprzedawców.

3) Nie strać promocji
Zanim pójdziesz na zakupy, zobacz, które sklepy oferują największe promocje. Po co przepłacać, gdy można pojechać do innego centrum handlowego i oszczędzić na świątecznych przygotowaniach.

4) Kupuj praktyczne podarunki
W czasach kryzysu najlepiej sprzedają się rzeczy praktyczne - narzędzia, książki kucharskie, czy inne poradniki. Dlatego sklepy przygotowują specjalną ofertę takich prezentów. Do tego ludzie wolą dostać coś, co przyda im się w domu, a nie jakiś drogi, ale niepotrzebny gadżet.

5) Zapomnij o kartach kredytowych
Idziesz na zakupy? Weź tylko gotówkę, albo karty debetowe. Dzięki temu, jeśli nawet dasz się ogłupić reklamom i ulec namowom sprzedawców, nie wydasz fortuny i nie zadłużysz się po uszy. Do tego, według specjalistów, jeśli płacimy gotówką, wydajemy znacznie mniej, bo dokładnie sprawdzamy, ile jest w portfelu.