Co jakiś czas głośno staje się o kolejnej słynnej osobie przyłapanej z prostytutką. Taki skandal ma za sobą brytyjski filmowy amant Hugh Grant, nowojorski gubernator Eliot Spitzer czy eurodeputowany Samoobrony Bogdan Golik (oskarżony o gwałt na prostytutce). A jednak nawet oni nie mogą oprzeć się pokusie.

Tę „siłę przyciągania” od 15 lat bada Michael Bader – psycholog, psychoanalityk i autor książek poświęconych ludzkiej seksualności. I stawia diagnozę: mężczyźni w ramionach prostytutek poszukują krótkotrwałego psychicznego wytchnienia. Od czego? Od poczucia winy i odpowiedzialności.

UCIECZKA W ILUZJĘ

Zdaniem psychoanalityka, dla większości mężczyzn, którzy nie są w stanie obyć się bez usług prostytutek, główną zaletą takich kontaktów jest fakt, że po uiszczeniu zapłaty kobieta staje się całkowicie oddana swojemu klientowi. Tymczasem on nie musi w żaden sposób troszczyć się o jej uczucia i potrzeby, zabiegać o jej wzajemność i satysfakcję. Żadne zachowanie – od skrajnie agresywnego do skrajnie pasywnego – nie spotka się z pretensją z jej strony. To tylko iluzja autentyczności – ale iluzja wystarczająca. W rzeczywistym świecie są przekonani, że muszą zawsze dawać „coś za coś” – i zapłacić za zaspokojenie swoich potrzeb wysoką cenę.

Bader twierdzi, że niezwykle atrakcyjne jest pozbycie się poczucia winy, odpowiedzialności i troski o drugą osobę. Uczuć, które wydają się dla „silniejszej płci” być szczególnym brzemieniem. Tak dobrze na chwilę wyzbyć się przeświadczenia, że trzeba troszczyć się o kobietę.

CHWILA DLA NARCYZA

Wyraźnie widać to na przykładzie polityków – mówi się o nich, że przez przywileje wpisane w ich profesję realizują swoje narcystyczne potrzeby. Jednak w zamian spotykają się z niekończącymi się oczekiwaniami ze strony społeczeństwa. „W świecie opartym na zasadzie wzajemności nikt nie daje niczego, jeśli nie spodziewa się otrzymać czegoś w zamian” – przypomina psycholog. W efekcie politykom pozostaje „być sobą” w zaciszu rodzinnego domostwa lub, jeśli kariera została zrobiona kosztem życia rodzinnego – w ramionach prostytutki. Przez krótki, opłacony czas mężczyzna ten wreszcie nie musi robić niczego dla nikogo.

_________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Co kobieta może dać innej kobiecie w łóżku?
>>> Polacy są narodem ryzykantów seksualnych
>>> Sztuka pieszczenia piersi

>>> Wszystkie tajemnice tej dziurki