Od dawna wiadomo, że lubczyk, ostrygi, czekolada, czy wanilia skutecznie podnoszą temperaturę w sypialni. Zdaniem naukowców, podobne działanie ma także owoc granatu. To kolejny naturalny afrodyzjak, który zwiększa libido i poprawia samopoczucie.

Eliksir seksu, witalności i zdrowia

Ze świeżo wyciśniętych, dojrzałych granatów już w starożytności przygotowywano eliksir zwany napojem miłości. Z kolei medycyna starożytnych Chin uznawała sok z granatów za "skoncentrowane życie" i gwarancję długowieczności.

Granaty nie bez powodu są nazywane "rajskim owocem" i od tysięcy lat uznawane za symbol nieśmiertelności i zmysłowości. Sok z tych owoców nie tylko zwalcza skutecznie choroby serca, układu krążenia, łagodzi stany zapalne, przeciwdziała powstawaniu nowotworów, ale i dodaje sił witalnych oraz zwiększa ochotę na fizyczną bliskość.

Oto odmładzający afrodyzjak / Shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu Królowej Małgorzaty w Edynburgu odkryli, że picie szklanki soku z granatów dziennie powoduje wzrost poziomu testosteronu nawet o około 16 do 30 procent.

Testosteron = seks i witalność

Testosteron u kobiet może powodować nie tylko wzrost popędu seksualnego, ale również wzmacnia kości i mięśnie. Ma także widoczny wpływ na poprawę nastroju, koi nerwy oraz poprawia pamięć. Jednak u kobiet produkowany jest w znacznie mniejszych ilościach niż u mężczyzn.

U płci przeciwnej z kolei hormon ten sprawia, że panowie są bardziej męscy i to pod każdym względem. Testosteron ma duży wpływ na sferę emocjonalną. Nie tylko zwiększa potencję, ale kształtuje takie cechy jak: zdecydowanie, śmiałość, pewność, odwaga.

Odmładza, uspokaja i upiększa

Zespół badawczy zauważył również, że osoby spożywające dzienną porcję granatów odczuwały więcej pozytywnych emocji. Pojawiało się u nich stopniowo coraz mniej negatywnych uczuć, czego następstwem był spadek ciśnienia krwi u obu płci.

Poza tym owoce granatu zawierają wiele, roślinnych estrogenów, jak np. estron. Substancja ta pomaga w minimalizowaniu dolegliwości występujące podczas menopauzy i w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Owoce granatu są także środkiem odmładzającym, hamują procesy starzenia, a w dodatku mają działanie upiększające. Witaminy C i E, potas, selen, miedź, cynk i beta-karoten przeciwdziałają wolnym rodnikom i sprawiają, że włosy stają się błyszczące, a skóra wygląda na zdrowszą. To właśnie w granacie historycy dopatrują się biblijnego "drzewa życia".