Niedogodności związane z pracą przed monitorem wynikają z długotrwałego kierowania wzroku na stałą, niewielką odległość. Oczy są przyzwyczajone do patrzenia w dal, dlatego aktywności wymagające długotrwałego patrzenia na bliskie odległości mogą powodować komplikacje.

Reklama

Suche oko

Oczy wpatrzone w ekran narażone są na szybsze wysychanie, co może być wywołane warunkami panującymi w pomieszczeniach, jak i niedostatecznym wydzielaniem łez. Dlatego podczas pracy należy pamiętać, aby pomieszczenie było dobrze przewietrzone, a powietrze miało odpowiednią wilgotność. Ważna jest również odpowiednie temperatura – między 22 a 24°C. Przy komputerze mrugamy też kilka razy rzadziej niż zwykle. Przenosząc wzrok z klawiatury na monitor, wykonujemy przy tym niewielkie, mimowolne ruchy powiekami, które odczytywane są przez mózg jako mrugnięcia, a to powoduje, że nie wysyła on już kolejnego sygnału do powiek o konieczności mrugnięcia. Brakuje więc wydzieliny łzowej nawilżającej oko.

- Do typowych objawów zespołu suchego oka należą m.in.: uczucie piasku pod powiekami, swędzenie, pieczenie, zaczerwienie, ból, obrzęknięte powieki, światłowstręt – mówi Renata Makuc, okulista współpracująca z firmą JZO - Oczy takie są też bardziej podatne na infekcje, ponieważ przez odsłoniętą rogówkę mogą wnikać bakterie, wirusy, grzyby. Człowiek jest anatomicznie przygotowany do patrzenia na różne odległości, dlatego uznaje się, że długie patrzenie wyłącznie blisko (np. na ekran monitora komputerowego) może być środowiskową przyczyną krótkowzroczności – dodaje.

Oczy przy komputerze muszą dostosowywać się do różnego światła, a to - podobnie jak złe oświetlenie - bardzo je męczy. Siedząc przy biurku, często utrzymujemy złą pozycję ciała, to prowadzić może do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które z kolei mogą być przyczyną bólów głowy połączonych z zaburzeniami widzenia. Zmiany zwyrodnieniowe podrażniają lub uciskają tętnice kręgowe i mogą powodować m. in. zaburzenia widzenia.

Tak należy zorganizować swoje miejsce pracy / Media

Na pomoc zmęczonym oczom

W pracy przy komputerze dobrze sprawdzą się okulary z powłoką antyrefleksyjną, bo niwelując szkodliwe odbicia światła, sprawiają, że do oczu dociera jego większa ilość i po prostu lepiej widzimy.

– Ważne jest, by czytając tekst z monitora często robić krótkie przerwy – zaleca dr Makuc. – Można odejść od komputera na kilka minut, wyjrzeć przez okno, popatrzeć na dalekie obiekty. Oczy zmęczone zbyt długim patrzeniem w ekran można też odprężyć krótkimi ćwiczeniami, np. patrzeniem góra – dół; na prawo – na lewo; obracaniem oczu zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara i odwrotnie. Dobrze jest również kilka razy kierować wzrok naprzemiennie (co ok. 5 sek.) na obiekt znajdujący się daleko i bardzo blisko. Wodzenie oczami pobudza ruchliwość gałek ocznych, odpręża mięśnie barków i karku, dotlenia organizm. Można też zamykać i otwierać oczy, to rozluźnia mięśnie twarzy i oczu oraz pobudza wydzielanie łez. Powinno się unikać ciemnego i czarnego tła z jasnymi znakami, gdyż jest to szczególnie męczące dla oczu.