Pomoże wykryć, czy potrzebujesz okularów

W trakcie seksu nasze mięśnie się relaksują i zmniejsza się dokuczliwe napięcie mięśniowe w barkach i karku. Co ciekawe, dzięki temu działaniu seks może pomóc w zdiagnozowaniu wady wzroku. Dr Arun Ghosh ze Spire Liverpool Hospital twierdzi - "Miałem kiedyś pacjentkę, która narzekała na pogorszenie jakości widzenia po seksie. Dzieło się tak dlatego, że jej mięśnie wzroku, tak jak wszystkie mięśnie w organizmie odprężały się podczas stosunku i dawały symptomy prawidłowego funkcjonowania, które nie były widoczne na co dzień."

Chroni przed chorobami serca

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że seks może mieć pozytywny wpływ na kondycję naszego serca. Badania przeprowadzone na Queen’s University w Belfaście wykazały, że uprawianie seksu trzy razy w tygodniu znacznie zmniejsza ryzyko zawału i chorób mięśnia sercowego.

Kolejne badania które przeprowadzono w Izraelu udowodniły zaś, że kobiety, które przeżywały dwa orgazmy w tygodniu zmniejszały ryzyko chorób serca aż o 30%. Skąd ten pozytywny wpływ seksu na nasze serce?

Specjaliści wyjaśniają, że w trakcie stosunku seksualnego nasz organizm wydziela endorfiny, które neutralizują niszczycielskie działanie hormonów stresu. Regularny seks sprawia zatem, że jesteśmy bardziej odprężeni i mniej podatni na działanie stresu, który jest główną przyczyną chorób serca.

A co z powszechnym przekonaniem, że seks może doprowadzić do zawału serca? Naukowcy twierdzą, że ryzyko jest bardzo niewielkie a jeśli występuje, to jest powiązane z zaawansowanym wiekiem, nadwagą lub nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Wzmacnia kości

Badania przeprowadzone na kobietach po menopauzie wykazały, że te panie, które uprawiały seks co najmniej raz w tygodniu miały dwukrotnie wyższy poziom estrogenu niż seksualne abstynentki. Estrogen to hormon odpowiedzialny za zdrowie układu kostnego a jego brak w organizmie osób w zaawansowanym wieku jest powiązany z osteoporozą.

Zmniejsza ryzyko raka prostaty

Naukowcy z Uniwersu Nottingham udowodnili, że u mężczyzn po 50-tce, którzy regularnie uprawiają seks ryzyko zachorowania na raka prostaty znacznie się zmniejsza.

Działa uspokajająco

"W przypadku mężczyzn, orgazm porównywany jest z zażyciem 2-3 mg. diazepamu (lub Valium). Diazepam działa odprężająco na mięśnie, dlatego wielu panów zaraz po seksie zasypia - to zachowanie ma swoje podłoże w biologi" - tłumaczy Dr Ghosh.

Na kobiety seks również działa uspokajająco. Endorfiny, które wydzielane są podczas stosunku oczyszczają umysł i pomagają w radzeniu sobie z depresją.

Liczne badania pokazały, że regularne życie seksualne służy nie tylko przyjemności fizycznej i rozładowaniu napicia seksualnego ale i naszemu zdrowiu.