Trudno poznać kogoś, z kim chciałoby się spędzić całe życie. Jednak jeśli już znajdzie się taką osobę, jeszcze trudniej jest utrzymać właściwą temperaturę związku. Paula Hall, terapeutka nieudanych związków opracowała zestaw 7 porad, które mają pomóc kobietom i mężczyznom osiągnąć długotrwałe porozumienie we wzajemnych relacjach.

Miłość własna

Trudno oczekiwać, że ktoś odda nam uczucie, jeśli nie potrafimy kochać samych siebie. To, jak traktujemy własną osobę, jest przecież odzwierciedleniem tego, jak w przyszłości będziemy podchodzić do swojego partnera. Wysoka samoocena wpływa na naszą pewność siebie i daje partnerowi jasny komunikat, że jesteśmy z nim nie dlatego, że nikt inny nas nie zechce, tylko z dojrzałych i zdrowych pobudek.

Wzajemna sympatia

Zauroczenie to miły stan, który jednak dość szybko przemija. Wtedy dobrze mieć o czym porozmawiać i posiadać wspólne zainteresowania. Żaden związek nie ma szans powodzenia, jeśli ludzie nie lubią lub nie potrafią spędzać ze sobą czasu. Jeśli twój partner będzie zarazem twoim najlepszym kumplem, wasze szanse na bycie razem przez wiele lat rosną nieporównywalnie.

Czas tylko dla siebie

To, ile ktoś dla nas znaczy może być mierzone w ilości czasu, który poświęcamy ukochanej osobie. Wiadomo, że doby nam nie przybywa, a zajęć jest coraz więcej. Partner z biegiem czasu spada na sam koniec naszej listy "spraw priorytetowych". Jeśli nie możemy wykroić dla siebie choćby godziny każdego wieczoru, to może trzeba co jakiś czas przeznaczyć cały weekend tylko dla siebie? Dobrym pomysłem jest ustalenie jakiegoś dnia w tygodniu na specjalny czas we dwoje, np. wspólne gotowanie, godzinę gry w tenisa, itp.

Obustronna komunikacja

Bez rozmowy nie ma porozumienia, to jasne. Tylko w ten sposób możemy wyrazić swoje obawy, lęki i pragnienia. Nikt z nas nie domyśli się co siedzi w głowie drugiej osoby. Jeśli więc chcemy wiedzieć co czuje nasz partner, zamiast sprawdzać jego komputer, lepiej zacząć rozmowę mówiąc o swoich emocjach. Szczerze i otwarcie, nie ma tu miejsca na dwuznaczności i "owijanie w bawełnę". Nie ma też miejsca na osądy i krytykę.

Pozytywna kłótnia

Ostre wymiany zdań są częścią każdego związku i nie da się ich uniknąć. Trzeba tylko wiedzieć jak się kłócić. Na pewno trzeba pilnować swoich emocji. Nie można dać się ponieść irracjonalnym wyrzutom, nie wolno też "zafiksować" się na powtarzaniu w kółko tych samych pretensji. Im bardziej będziemy się starać zranić swojego partnera, tym większe mamy szanse na rewanż. Dobra kłótnia to zdrowa wymiana argumentów, z szacunkiem i miejscem na wysłuchanie racji rozmówcy. Warto też umieć przyznać się do błędu, umiejętność kapitulacji w patowym momencie dyskusji również będzie na miejscu.

Przyjemny dotyk

Każdy z nas potrzebuje ludzkiego ciepła. Niektórzy lubią się mocno przytulać, innym wystarcza tylko lekkie muśnięcie ręki. Ważne, aby czuć, że jest się blisko drugiej osoby. Zakochani mają nieustanną potrzebę fizycznej bliskości, z czasem dotyku jest coraz mniej. A szkoda, bo nic innego nie wyzwala w mózgu tylu endorfin, odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie. Codzienne przytulanie zwiększa też pewność siebie i sprawia, że lepiej radzimy sobie ze stresem, co przekłada się na naszą skuteczność zawodową.

Akceptacja zmian

Zmiany są dla każdego związku naturalnym etapem rozwoju. Każda para z biegiem czasu ewoluuje, poznaje się coraz lepiej. Wkracza w inne rejony porozumienia i magazynuje wspólną historię. Nie ma co żałować romantycznych uniesień utraconych na rzecz spokojnej codzienności. W zamian otrzymujemy bezpieczeństwo i jedyną w swoim rodzaju intymność. W udanym związku pary uczą się koegzystować i ze spokojem obserwować upływ czasu.

Trzymanie się tych siedmiu zasad przetrwania na pewno może być trudne. Nie każdy ma tyle samozaparcia czy chęci aby pielęgnować coś, co pozornie toczy się samo z dnia na dzień. Warto jednak świadomie kierować swoim związkiem, żeby któregoś razu nie okazało się, że nie ma już czego ratować.