Kleszcze nie przepadają za niektórymi zapachami, a w naszym otoczeniu znajdziemy wiele roślin, które skutecznie je odstraszają.

Reklama

Jak się chronić przed kleszczami? Sprawdź, czego nie lubią kleszcze

Lawenda – jej intensywny zapach odstrasza nie tylko kleszcze, ale także komary i inne owady. Posadź lawendę w ogrodzie, na balkonie lub wykorzystaj olejek lawendowy do przygotowania domowego sprayu na kleszcze.

Mięta – kolejny silny zapach, którego kleszcze unikają. Roztarta mięta może posłużyć jako naturalny repelent, a posadzona w ogrodzie stworzy barierę ochronną.

Rozmaryn – jego aromat jest nieprzyjemny dla kleszczy. Wykorzystaj świeży rozmaryn do przygotowania naparu, którym spryskasz ubranie przed wyjściem na spacer.

Tymianek – podobnie jak rozmaryn, tymianek ma intensywny zapach, którego kleszcze nie tolerują. Możesz go użyć do przygotowania domowego sprayu lub posadzić w ogrodzie.

Goździki – ich korzenny aromat odstrasza kleszcze i inne owady. Wykorzystaj olejek goździkowy do przygotowania sprayu lub dodaj kilka goździków do kominka zapachowego

Inne naturalne sposoby na kleszcze

Olejki eteryczne – oprócz lawendy i goździków, skuteczne są także olejki z mięty pieprzowej, eukaliptusa, cytronelli, geranium czy trawy cytrynowej. Dodaj kilka kropli do oleju bazowego (np. migdałowego) i wetrzyj w skórę.

Czosnek – jego silny zapach odstrasza kleszcze. Spożywanie czosnku może zwiększyć naszą naturalną odporność na ukąszenia, a roztarty czosnek można wykorzystać jako repelent.

Ocet jabłkowy – jego kwaśny zapach jest nieprzyjemny dla kleszczy. Rozcieńcz ocet z wodą i spryskaj nim ubranie przed wyjściem na spacer.

Pamiętaj!

Naturalne metody nie dają 100 proc. gwarancji ochrony przed kleszczami.

Zawsze sprawdzaj skórę po powrocie ze spaceru, szczególnie w okolicach pach, pachwin i włosów.

W przypadku ukąszenia, usuń kleszcza pęsetą i zdezynfekuj miejsce ukąszenia.

Jeśli zauważysz niepokojące objawy (np. rumień, gorączkę), skonsultuj się z lekarzem.

Stosując naturalne metody w połączeniu z odpowiednim ubiorem (długie rękawy i nogawki, jasne kolory) oraz unikaniem miejsc, gdzie kleszcze występują najczęściej (wysokie trawy, zarośla), zwiększymy swoje szanse na uniknięcie ukąszenia i związanych z nim zagrożeń.