Już część tegorocznych rodziców będzie mogła skorzystać z wydłużonego czasu wolnego od pracy na opiekę nad dzieckiem. Od 1 stycznia 2012 r. dodatkowy urlop macierzyński zostanie bowiem wydłużony z dwóch do czterech tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie) lub z trzech do sześciu tygodni (w przypadku urodzenia co najmniej dwójki dzieci przy porodzie).

Reklama

Prawo do dłuższego, dodatkowego macierzyńskiego zyskają osoby, które 1 stycznia 2012 r. będą przebywać na zwykłym lub dodatkowym urlopie macierzyńskim w jego dotychczasowym wymiarze. W tym dniu trwał będzie jeszcze urlop macierzyński osób, które rozpoczęły go np. od dziś (w przypadku urodzenia jednego dziecka zwykły urlop macierzyński trwa 20 tygodni).

Z dłuższego wolnego na opiekę nad dzieckiem będą mogły skorzystać także osoby adoptujące dzieci. Od 1 stycznia o dwa tygodnie wydłużony zostanie bowiem dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego osoby, która przyjmuje dziecko na wychowanie i składa wniosek do sądu o jego przysposobienie. Jeśli adoptuje jednocześnie co najmniej dwoje dzieci, urlop wydłuży nawet o trzy tygodnie.

Wraz z nowym rokiem więcej czasu wolnego na opiekę nad dzieckiem będą mieć także mężczyźni. Obecnie mogą oni skorzystać z jednego tygodnia urlopu ojcowskiego do momentu ukończenia przez dziecko 12 miesięcy. Od 1 stycznia 2012 r. wymiar ten wzrośnie do dwóch tygodni.

Z dłuższego urlopu w praktyce mogą pójść nie tylko przyszłoroczni ojcowie, ale także ci, którym dziecko urodziło się w tym roku, pod warunkiem że do tej pory nie skorzystali z tego uprawnienia. Na przykład jeżeli dziecko urodziło się 1 października tego roku, mężczyzna ma prawo wziąć urlop ojcowski do 1 października 2012 (czyli zanim dziecko ukończy pierwszy rok życia).

Jeżeli ojciec wstrzyma się z jego wykorzystaniem w tym roku, od 1 stycznia będzie mógł przebywać na urlopie dwa, a nie jeden tydzień.

Po zmianach mężczyźni będą mogli skorzystać z rekordowo długiego wolnego na opiekę nad dzieckiem. Stanie się tak, jeśli matka zrezygnuje na jego rzecz z części urlopu macierzyńskiego.

4 tygodnie będzie wynosił wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego od 1 stycznia 2012 roku

lukasz.guza@infor.pl