Od 1 stycznia 2012 placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego będą mogły wybrać, czy chcą działać w dotychczasowej formule, czy przekształcić się w rodzinne domy dziecka.
Taką zmianę wprowadza ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. nr 234, poz. 1536), która tego dnia wejdzie w życie.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jeżeli zdecydują się na takie przekształcenie, będą miały czas na złożenie wniosku do starosty w tej sprawie do 7 stycznia. Przesądza o tym art. 229 ust. 4 tej ustawy.
Wskazuje on, że termin złożenia wniosku mija po 7 dniach od wejścia w życie nowych przepisów. W takiej sytuacji starosta nie będzie mógł odmówić podpisania z nimi umowy.
Reklama
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku działających obecnie niepublicznych placówek typu rodzinnego, których umowy o opiekę nad dziećmi wygasną 1 stycznia 2012 r. One też będą miały 7 dni na złożenie wniosku.
Reklama
Jeżeli jednak tego nie zrobią, będą mogły wystartować w konkursie ogłoszonym przez starostę na zasadach określonych w ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. nr 234, poz. 1536). Nie zyskają jednak gwarancji, że zostanie im powierzone to zadanie.