Fetor ex ore lub halitosis, czyli nieświeży oddech bywa powodem traumy wielu z nas. W każdym środowisku można spotkać osobnika, który ma ten problem, ale być może nie zdaje sobie z niego sprawy albo go po prostu bagatelizuje. Niestety, taki ktoś pada ofiarą nieustannych drwin...

Reklama

MAM PROBLEMY ŻOŁĄDKOWE

Tym, co odczuwamy jako przykrą woń z ust, są lotne związki siarki. Gdy już się okaże, że padliśmy jej ofiarą, biegniemy w te pędy do gastrologa. A on nam zazwyczaj wyjaśnia, że przyczynę tego stanu rzeczy w pierwszej kolejności powinien ustalić lekarz stomatolog, ponieważ aż w 87 proc. przypadków przyczyna tkwi w jamie ustnej. Znacznie rzadziej powodów tego stanu należy szukać w chorobach ogólnoustrojowych.

W tym momencie trzeba puścić trochę - za przeproszeniem - smrodku dydaktycznego. Za 31proc. przypadków nieprzyjemnego zapachu z ust odpowiadają zapalenia dziąseł i schorzenia przyzębia, których najczęstsza przyczyna tkwi w nieprawidłowej higienie. Chcesz mieć miły dla otoczenia oddech? Musisz pozbyć się próchnicy, wyleczyć stany zapalne błony śluzowej oraz choroby przyzębia. Jeżeli po przeprowadzonym leczeniu nieprzyjemny zapach z ust nadal się utrzymuje, należy zwrócić uwagę na grzbietową powierzchnię języka i zgromadzony na niej nalot, będący miejscem zamieszkania bakterii. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z faktu, iż prawidłowa higiena jamy ustnej obejmuje również usunięcie tego nalotu. Można się go skutecznie pozbyć za pomocą specjalnych szczoteczek, dostępnych w sprzedaży.

A JEŚLI TO NIE ZĘBY...

Może się zdarzyć, że wszystkie powyższe działania nic nie dały i nadal nie możesz poradzić sobie z paskudnym zapachem z ust. Musisz zatem wiedzieć, że ok. 8 proc. przyczyn przykrego zapachu z ust stanowią choroby ogólnoustrojowe. Być może to jedno z poniższych schorzeń jest odpowiedzialne za twój problem:

• przewlekłe zapalenie migdałków

• przewlekłe zapalenie zatok

• angina, zapalenie gardła, zanikowy nieżyt nosa

• ostry nieżyt żołądka

• wrzód żołądka

• infekcje przewodu pokarmowego

nowotwór żołądka

____________________________

NIE PRZEGAP:

Reklama

>>> Siłaczki rodzą sie jesienią
>>> Jedz żelazo, póki gorące...