Kac - z niemiecka Katzenjammer - to złe samopoczucie występujące kilka godzin po spożyciu nadmiernej ilości napojów alkoholowych. Tyle definicja. Mądre księgi nie znają jednak sprawdzonego sposobu na to, jak się go pozbyć. Poszperaliśmy i znaleźliśmy kilka dobrych rad. Ufamy, że kto jak kto, ale specjaliści od fintessu posiadają wiedzę praktyczną.

ZŁOTE RADY NA CZAS IMPREZY

* Gdy wiesz, że będziesz piła alkohol, nie idź na imprezę z pustym żołądkiem. Najlepiej zjedz coś z dużą zawartością białka lub tłuszczu i wypij sok bogaty w witaminę C. Alkohol wypłukuje także magnez i wapno. Uzupełnij je szklanką mleka - to spowolni wchłanianie alkoholu. Picie alkoholu podczas diety to potrójna głupota - po pierwsze spożywamy zawarte w alkoholu "puste kalorie", po drugie tracimy kontrolę nad tym, co jemy, a poza tym upijamy się w ekspresowym tempie. Kac podczas odchudzania jest strasznie dokuczliwy!

* Zasada numer jeden brzmi: nie mieszaj alkoholi. Mieszanka piwa, wina i wódki może być naprawdę wybuchowa i przykra w skutkach, szczególnie dla układu pokarmowego. Gigantyczny katzenjammer murowany.

* Nie popijaj wódki napojami gazowanymi (zawarty w nich dwutlenek węgla przyspiesza wchłanianie alkoholu przez organizm).

* Podczas picia staraj się jeść często i w niezbyt dużych ilościach.

* Dużo się ruszaj, nie odmawiaj wyjścia na parkiet, jeśli to możliwe wychodź na świeże powietrze. Zastanawiasz się, jak to jest możliwe, że podczas wesel ludzie piją przemysłowe ilości alkoholu i się nie upijają? Właśnie dlatego: jedzą, tańczą i wychodzą na dwór (albo czasami bawią się na świeżym powietrzu)

* Pij dużo wody niegazowanej, która zapobiegnie odwodnieniu organizmu (alkohol - głównie piwo - działa moczopędnie).

czytaj dalej...


A JEŚLI JUŻ JESTEŚ PO IMPREZIE...

Czym się strułeś, tym się lecz – mówi znane powiedzonko, ale tzw. „klin” może przynieść tylko chwilową ulgę w porannych dolegliwościach po hucznej zabawie. Tak naprawdę wyrządza w organizmie więcej szkody niż pożytku, więc to tylko pozorne „leczenie” kaca.

* Jednym ze sposobów radzenia sobie z kacem jest dostarczenie organizmowi glukozy, bo właśnie obniżony poziom tego cukru w krwi odpowiada za nasze złe samopoczucie. Znajdziesz ją np. w bananach i miodzie. Kefir wspomoże wchłanianie cukrów, wypłukanych przez alkohol.

* Żeby uzupełnić wypłukane przez alkohol witaminy i minerały rano najlepiej wypić szklankę soku pomidorowego, bogatego w potas lub soku z kapusty kiszonej.

* Pragnienie najlepiej ugasić niegazowaną woda mineralną, możesz wcisnąć do niej sok z cytryny, poprawi smak i uzupełni braki witaminy C.

* Zapamiętaj te dwa słowa: praca i sen. Są bowiem dwie szkoły radzenia sobie z kacem i mają taką samą liczbę zwolenników. Jedni na kacu muszą się wyspać, a inni wolą umyć okna albo zmuszają się do aktywności fizycznej. Obie metody są niezłe. Optujemy zwłaszcza za tą drugą.

__________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Palące pytania o pęcherz
>>> Największy wróg diety? Sałatka!
>>> Sprawdź, co jeść i pić, by się nie zestarzeć